Pakiet ustaw zdrowotnych minister Ewy Kopacz trafił już do marszałka Sejmu. Ustawy o ubezpieczeniach dodatkowych, prawach pacjentów i przekształceniach szpitali są więc już oficjalnymi drukami sejmowymi i posłowie mogą rozpocząć nad nimi pracę.

Najważniejsza wydaje się ustawa o Zakładach Opieki Zdrowotnej, która umożliwia przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego. Kluczowe pytanie zatem brzmi, czy nie będzie „dzikiej prywatyzacji”? Aby do tego nie doszło, jeszcze dziś minister zdrowia Ewa Kopacz i szef klubu PO Zbigniew Chlebowski wprowadzali ostatnie zmiany, aby uszczelnić system.

Jak podkreślił wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek, kluczowy jest zapis, który mówi o tym, że przekształcając szpital w spółkę większościowy pakiet musi pozostać w rękach Skarbu Państwa lub samorządu. Gwarantuję państwu, że nie ma możliwości, aby można było ze szpitala zrobić hotel, kręgielnię - stwierdził.

Teraz los ustaw zdrowotnych leży w rękach posłów. Prace nad nimi ruszą za około trzy tygodnie. Na pewno będziemy zwracali się marszałka o przyspieszenie konsultacji i jak najszybsze poddanie projektów pod obrady - zaznaczył Zbigniew Chlebowski, szef klubu Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem, nie jest możliwe, aby projekty były rozpatrywane już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, planowanym na 22-24 stycznia.