"Obyśmy po tym spotkaniu zrobili krok do przodu"- mówił szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz przed rozmowami w sprawie przyszłości górnictwa. W Katowicach odbyło się spotkanie zespołu, który ma opracować plan naprawczy dla branży. Zapotrzebowanie energetyki na węgiel to kluczowa sprawa dla górnictwa - mówią związkowcy.

Mam nadzieję, że dzisiaj się dowiemy, ile będzie wiatraków, ile energii konwencjonalnej, ile jądrowej, chociaż ten pierwszy i drugi temat w naszej ocenie jest patykiem na wodzie pisany. Myślę, że dziś też się dowiemy, czy Polska będzie budować wysokosprawne elektrownie, bezemisyjne elektrownie, bo takie technologie są na świecie, czy też będziemy korzystać z jakiegoś gazu. Nie chcę powiedzieć, że z rosyjskiego, ale wszystko na to wskazuje - mówił przed rozmowami Dominik Kolorz. 

Stronę rządową reprezentował wicepremier Jacek Sasin. W spotkaniu wziął również udział wiceminister aktywów Artur Soboń, któremu podlegają spółki z sektora górniczego i energetycznego oraz wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Obecny byli także szefowie największych państwowych spółek energetycznych oraz przedstawiciele związków zawodowych tej branży.

Podczas spotkania omówiono kwestie relacji między firmami górniczymi i energetycznymi, w tym sprawy związane z importem surowca czy odbiorami zakontraktowanego wcześniej paliwa. Potwierdzono również wcześniejsze ustalenia o odejściu od obligatoryjnego handlu energią poprzez giełdę, co ograniczy import i zwiększy jej produkcję w krajowych elektrowniach.

Zespół ds. transformacji górnictwa do końca września ma wypracować propozycje koniecznych zmian w sektorze wydobywczym węgla kamiennego. Kolejne spotkanie ma się odbyć 10 września.

Sasin: Sytuacja, szczególnie w PGG, jest nagląca

Sytuacja, szczególnie w Polskiej Grupie Górniczej jest nagląca i wymaga podjęcia pilnych działań - oświadczył minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jesteśmy zdeterminowani, by tę sytuację ustabilizować i wyprowadzić na prostą. Musi to jednak nastąpić przy akceptacji związków zawodowych, ale także z uwzględnieniem sytuacji w sektorze energetycznym, która również nie jest prosta - podkreślił cytowany w komunikacie resortu Sasin.

Plan naprawczy dla górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem Polskiej Grupy Górniczej, ma powstać do końca września.

Opracowanie: