QInvest, najpotężniejszy fundusz inwestycyjny w Katarze jest inwestorem, który kupił stocznie w Gdyni i Szczecinie. Szefem nowej spółki Polskie Stocznie został Jan Ruurd De Jonge, z wykształcenia inżynier okrętowy, kiedyś oficer holenderskiej marynarki wojennej i szef jednej z holenderskich stoczni.

Dopiero po wakacjach poznamy dokładne plany nowego właściciela stoczni w Gdyni i Szczecinie, katarskiego funduszu Qinvest. Pierwszego sierpnia zacznie on analizować możliwości produkcyjne obu zakładów i zbierać zamówienia. Wtedy też okaże się, ilu pracowników będą w stanie zatrudnić oba zakłady. czytaj więcej

De Jonge nie chciał podawać, ile osób zatrudnią oba zakłady, zaznaczając, że działalność zaczynają 1 sierpnia. Większość stoczniowców nie słyszała jeszcze informacji o tym, kto stoi za transakcją, ale można wyczuć, że zapowiedź budowy gazowców, którą usłyszeli od reportera RMF FM przemawia do nich.

Mniej optymizmu jest w związkowcach. Za mało konkretów i za mało czasu - mówią. Jeśli ludzie dostaną propozycję pracy do końca listopada, to jest szansa, że zbudujemy konkretny zespół - twierdzi Janusz Adamski:

Potem – jak wyjaśnia Adamski – będzie bardzo trudno znaleźć specjalistów. Teraz stoczniowcy czekają tylko na konkretne działania katarskich szejków.