Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Sieradzu Jarosław Kaczyński zachwalał Janusza Wojciechowskiego kandydującego na stanowisko komisarza UE. „On polską wieś zna i on polską wieś naprawdę kocha i on w ogóle kocha wieś” - stwierdził prezes PiS. Kaczyński mówił też o konieczności wygrania wyborów w obu izbach.

W swoim wystąpieniu prezes PiS wiele czasu poświęcił problemom wsi. Kaczyński powiedział w Sieradzu, że rząd PiS zadbał o odbudowę połączeń autobusowych w kraju, a na wsiach - o odbudowę komisariatów, szkół i innych urzędów. Wsparcie będą jeszcze uzyskiwały szpitale powiatowe - zapowiedział. Dążymy do tego - z sukcesami - żeby poziom życia na wsi, przeciętny dochód na głowę, tzw. dochód do dyspozycji na głowę w gospodarstwie domowym na wsi i w mieście, był na takim samym poziomie. I uczyniliśmy w tym kierunku bardzo duży krok - podkreślił prezes PiS.

Kaczyński odnosząc się do własnych zapowiedzi dopłat "100 zł od świni i 500 zł od krowy", które - jak mówił - "były wszędzie wyśmiewane", zapewnił: Nie tylko to będzie, ale będzie tego więcej niż sądziłem.

Przedstawił też "jeszcze jedną dobra wiadomość dla polskiej wsi". Wszystko wskazuje, że Polak (...) zostanie (unijnym - PAP) komisarzem ds. rolnictwa - powiedział prezes PiS, nawiązując do osoby Janusza Wojciechowskiego, który jest kandydatem polskiego rządu na stanowisko komisarza. On będzie zarządzał - oczywiście w ramach pewnych reguł i nie liczcie, że będzie mógł przesypywać wszystko do Polski - ale będzie zarządzał w ciągu tych pięciu lat, 380 mld euro. Czyli to jest mniej więcej cztery polskie budżety - powiedział Kaczyński.

Zapewnił, że "nieźle" Wojciechowskiego zna i jest pewien, że Wojciechowski - jako komisarz - o polskiej wsi "nie zapomni". Prezes PiS mówiąc o Wojciechowskim zapewnił też, że zna się on na rolnictwie, bo "sam jest ze wsi". To jest człowiek, który po prostu doskonale to wszystko czuje. On polską wieś zna i on polską wieś naprawdę kocha i on w ogóle kocha wieś - stwierdził prezes PiS.

"Musimy wygrać w obu izbach parlamentu"

W środę Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konwencję w Sieradzu. Jarosław Kaczyński podkreślił na niej, że zależy mu nie tylko w Sejmie, ale również w Senacie.

Niedługo będą cztery lata, zbliża się koniec tej kadencji. Do wyborów już jest tylko parę tygodni - będziemy decydować. Ja bym prosił, żeby to była decyzja na to, żebyśmy mogli pójść dalej, tą sama drogą, tylko dalej. Dalej, jak Bóg pozwoli, szybciej. Żeby to całe doświadczenie, które zostało zgromadzone w ciągu czterech lat, zostało wykorzystane" - mówił Kaczyński.

Apelował do uczestników konwencji, by zabiegali o to, "żeby ta decyzja była decyzją o przedłużeniu tej drogi, tego marszu i żeby to była decyzja, która odnosi się zarówno do Sejmu, jak i - co bardzo ważne, do Senatu". Pamiętajmy, że powstały przeciw nam różne koalicje, więc to też jest niesłychanie ważne - powiedział prezes PiS.

Trzeba pamiętać o tym numerze, którego jeszcze nie znamy, bo jeszcze nie wylosowano numerów. Musimy mieć większość w dwóch izbach, bo tylko wtedy będzie można szybko i sprawnie iść do przodu - dodał.

"Możemy sobie pogratulować"

Podczas konwencji prezes PiS zaznaczył, że w związku ze zbliżającymi się wyborami można już podsumowywać czteroletni okres rządów PiS.

Weszliśmy na dobrą drogę i tą drogą idziemy, ale do końca tej drogi jeszcze spory kawałek, jeszcze trzeba dużego wysiłku, żeby Polska wyglądała tak jak powinna wyglądać, jakby wyglądała gdyby miała więcej politycznego szczęścia - powiedział Kaczyński. Ale jednocześnie - jak dodał - "możemy sobie pogratulować, że zrobiliśmy bardzo wiele"

Zwracał uwagę, że choć od rządu Jana Olszewskiego był w Polsce niezmiennie rozwój i wzrost gospodarczy, ale bardzo znaczna część społeczeństwa - jego zdaniem - "niespecjalnie korzystała z rozwoju". Korzyści były mocno nierówno dzielone. Myślę, że przynajmniej w pewnej mierze, potrafiliśmy to zmienić - zaznaczył. Potrafiliśmy to zmienić, potrafiliśmy przeprowadzić wielki program społeczny, którego symbolem jest 500 plus - oświadczył Kaczyński.

Innymi elementami tego programu społecznego są też m.in. - jak przypominał - 13 pensja dla emerytów, obniżenie wieku emerytalnego i wzrost wydatków na niepełnosprawnych.

To jest także wszystko to, co czynimy w inny sposób, to jest budowa dróg, to są różnego rodzaju przedsięwzięcia w dziedzinie mieszkalnictwa - wymieniał prezes PiS. Powoli to idzie, ale idzie, jeżeli wygramy wybory, w następnych latach będzie szło bardzo szybko - zapewnił.

Krótko mówiąc przekazaliśmy w tzw. transferach społecznych społeczeństwu ponad 80 miliardów złotych - podkreślił prezes PiS.