Wrocławskiemu tramwajowi Moderus Gamma 2 nadano dziś imię piosenkarki Marii Koterbskiej, dzięki której cała Polska usłyszała "Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto". To pierwszy z nowych tramwajów MPK Wrocław, który ma swojego patrona. Będzie ich jednak więcej.

Jak przypomina reporter RMF FM Paweł Pyclik, to właśnie o wrocławskich tramwajach śpiewała Maria Koterbska w swoim utworze - "Wrocławska piosenka". Imię piosenkarki będzie nosił nowoczesny, niebieski tramwaj Moderus Gamma 2. Pojazdy tego typu MPK kupuje od października 2021 r. Kupi 46 - wszystkie będą niebieskie.

Imię i nazwisko wokalistki trafiło na bok niebieskiego tramwaju o numerze 3301. Stacjonuje on na co dzień w Zajezdni Borek. W jego wnętrzu można zapoznać się z życiorysem artystki, który jest na specjalnych planszach i przeczytać tekst "Wrocławskiej piosenki" o niebieskich tramwajach. Maszyna będzie kursować między innymi na linii numer 17, której trasa odpowiada treści utworu "przez Sępolno, Zalesie i Krzyki".

To wspaniały dzień. Jestem dumny, szczęśliwy i przede wszystkim bardzo wzruszony. Jestem przekonany, że moja mama jest dziś tutaj z nami. Jak ją znam, siedzi na dachu tramwaju - mówi Roman Frankl, syn artystki.

Tramwaj specjalnie dla Wrocławia

Moderus Gamma 2 to niskopodłogowy tramwaj zaprojektowany specjalnie dla Wrocławia. Produkowany jest przez Modertrans w Poznaniu. MPK zakupi 46 takich pojazdów, wszystkie mają mieć niebieski lakier. Tramwaj o długości 32 metrów może zabrać na swój pokład 230 pasażerów. Jest nowoczesny i ekologiczny. MPK na wszystkie inwestycje transportowe także na zakup pojazdów wyda w 2022 roku około 700 mln zł.

Prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder w środę podczas uroczystości nadania imienia Marii Koterbskiej pierwszemu niebieskiemu tramwajowi podkreślił, że jest to symboliczny moment rozpoczęcia spłacania zobowiązań przez wrocławską firmę.

Wrocław spłaca dług. Wdzięczności

Cytat

Sporo inwestujemy, sporo wydajemy pieniędzy i chcemy być solidnym płatnikiem. Zaczynamy spłatę długu od długu wdzięczności dla pani Marii Koterbskiej, która swoją piosenką o wrocławskich niebieskich tramwajach rozsławiła nasze miasto. A jej piosenka dla nas wrocławian stała się hymnem
- powiedział prezes.

Przypomniał, że przebój ze słynnym fragmentem tekstu "Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto" powstał w 1952 r. dosyć przypadkowo, gdy artyści jechali na koncert we Wrocławiu i wymagano od nich, by zaśpiewali coś o tym mieście.

Syn Marii Koterbskiej zabrał głos

Syn artystki Roman Frankl przypomniał, że do gotowego już tekstu Krystyny Wnukowskiej kompozytor Jerzy Harald pisał muzykę w pociągu z Katowic do Wrocławia

"Mama do wieczora nauczyła się tej piosenki, ale wciąż brakowało jednej frazy, więc po fragmencie ‘na przystanku nucą słowiki’ postanowiła po prostu zagwizdać. I tak już zostało w tej piosence" - mówił Frankl.

Przez prawie cztery lata byłem konferansjerem koncertów pani Marii Koterbskiej. Była to ogromna przyjemność i wielki zaszczyt współpracować z taką osobowością. Chwała za to, że tak wielka artystka otrzymała taki przepiękny i w dodatku ruchomy przedmiot pożądania - stwierdza wrocławski satyryk Jerzy Skoczylas, który współpracował kiedyś z Koterbską.

"Wrocławska piosenka" na Sojuzie

Przewodniczący Rady Miejskiej Sergiusz Kmiecik przypomniał, że właśnie tę "wrocławską piosenkę" transmitowano przez satelitę na stację kosmiczną Sojuz, gdy w kosmosie przebywał w 1978 roku pierwszy polski astronauta Mirosław Hermaszewski.

Balawejder przekazał, że drugi tramwaj otrzyma imię legendarnego wrocławskiego koszykarza Adama Wójcika. "Kultura, a przede wszystkim sport łączą ludzi. A tego poczucia  jedności wszyscy teraz potrzebujemy szczególnie dużo" - powiedział Belewejder.

Nadawanie imion - wybitnych osobistości związanych z miastem - tramwajom ma być we Wrocławiu tradycją. Jak zapowiada MPK, swoich patronów będą mieć także kolejne niskopodłogowe Gammy, które pojawią się w stolicy Dolnego Śląska. Uhonorowani w ten sposób mogą zostać nie tylko ludzie kultury, ale także postacie ze świata sportu, biznesu czy społecznicy. 

Opracowanie: