Jaka będzie reakcja na śmierć duchowego przywódcy i założyciela Hamasu? Terroryści grożą trzęsieniem ziemi w Izraelu. Państwo Żydowskie liczy na to, że zabicie Szejka Ahmeda Jassina, jeśli nie doprowadzi do rozpadu, to osłabi Hamas.

Palestyński Hamas, podobnie jak inne islamskie organizacje terrorystyczne składa się z trzech pionów. Na samym dole działają struktury wojskowe, ponad nimi skrzydło polityczne, a nad nimi struktury duchowo–religijne. Eliminacja tej najwyższej platformy – a tym było wczorajsze zabicie Jassina – podważyć może pozycję całego Hamasu.

Niektórzy eksperci oceniają, że ta eliminacja będzie początkiem końca islamskiego terroru na terenach palestyńskich. Jeśli Hamas w najbliższym czasie przeprowadzi ataki odwetowe, Izraelczycy spacyfikują Strefę Gazy. Dopiero po tej operacji ostatecznie ewakuują osadników i wycofają się stamtąd na zawsze, przekazując jednocześnie Strefę pod kontrolę sił międzynarodowych.

Nasza zemsta będzie jak trzęsienie ziemi - zmiecie wszystko - deklarują palestyńscy terroryści. Według Igora Witkowskiego, autora książki "Supertajne bronie islamu", groźby te nie są bezpodstawne. Witkowski nie wyklucza nawet ataku z użyciem broni jądrowej: To może się po prostu skończyć w ten sposób, że nie będzie Tel Awiwu, dlatego że broń jądrowa nie jest już szczytowym osiągnięciem techniki, jak np. w 1945 roku. (...) Tysiące specjalistów poradzieckich wyciekają za granice byłego Związku Radzieckiego.

Wydaje się jednak, że taktyka Izraela w walce z palestyńskim terroryzmem przynosi efekty. Po zbudowaniu jedynie części tzw. muru bezpieczeństwa, oddzielającego Izraelczyków od Palestyńczyków, liczba zamachów samobójczych w Izraelu spadła o połowę.

Eliminowanie przywódców terrorystów sprawiło zaś, że muszą oni działać głębokiej konspiracji, ograniczając swoje ruchy. Izraelscy eksperci uważają ponadto, że zabicie Jassina może na krótko doprowadzić do wzrostu przemocy, ale w dalszej perspektywie będzie to miało pozytwne skutki. Żaden terrorysta nie jest bezpieczny, żaden z nich nie jest nietykalny - to główne przesłanie Izraelczyków do terrorystów. A jak zapowiedział minister obrony Szaul Mofaz, operacje likwidacji ekstremistów będą kontynuowane.

11:35