Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski jest pozytywnie zaskoczony nawiązaniem Benedykta XVI do problemu lustracji w polskim Kościele. Chodzi o słowa wypowiedziane do biskupów.

Spotkanie z biskupami, rozmowa z prezydentem Lechem Kaczyńskim, ekumeniczne spotkanie w kościele św. Trójcy w Warszawie – tak wyglądał pierwszy dzień wizyty Benedykta XVI w Polsce. czytaj więcej

Potrzeba pokornej szczerości, by nie negować grzechów przeszłości, ale też nie rzucać lekkomyślnie oskarżeń bez rzeczywistych dowodów, nie biorąc pod uwagę różnych ówczesnych uwarunkowań - powiedział Benedykt XVI podczas spotkania z polskim klerem w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Ks. Zaleski odczytał to jako nawiązanie do problemu lustracji polskiego Kościoła.

Ksiądz Michał Czajkowski zrezygnował z funkcji współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Tydzień temu wyszło na jaw, że duchowny przez prawie ćwierć wieku współpracował z SB. Miał donosić m.in. na księdza Jerzego Popiełuszkę. czytaj więcej

Rozliczenie się duchownych z przeszłością to w ostatnim czasie w Polsce temat równie głośny, co drażliwy. Po kolejnych doniesieniach o współpracy księży ze służbami specjalnymi PRL, szczególny szok wywołała informacja o tajnym współpracowniku o pseudonimie „Jankowski”. Miał nim być ks. prof. Michał Czajkowski, były już współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.