Hipnoza częściej pomaga wyjść z nałogu palenia tytoniu mężczyznom, niż kobietom - zaobserwował jeden z psychologów amerykańskich, o czym poinformował serwis internetowy EurekAlert.

Prof. Joseph Green z Uniwersytetu Stanu Ohio w Lima przeanalizował wyniki kilkunastu różnych badań nad skutecznością hipnozy w rzuceniu palenia w przypadku kilku tysięcy osób różnej płci.

Okazało się, że hipnoza pomogła w rzuceniu nałogu 30 procentom mężczyzn, którzy się na nią zdecydowali, podczas gdy w grupie kobiet odsetek ten był mniejszy - 23 procent.

Zdaniem badacza, przyczyną tych różnic może być po prostu fakt, że kobiety mają większe problemy z rzuceniem palenia, niezależnie od metody leczenia. Okazuje się na przykład, że nikotynowa terapia zastępcza (np. plasterki lub gumy do żucia) jest rzeczywiście mniej skuteczna u kobiet niż u mężczyzn.

Niektórzy lekarze uważają, że istotną rolę odgrywa tu strach kobiet przed przytyciem po rzuceniu palenia. Palaczki bądź boją się rzucić nałóg, by nie przytyć, bądź też wracają do niego natychmiast, gdy tylko zauważą, że tyją.