Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, by w czasie wakacyjnych wędrówek uważać na Barszcz Sosnowskiego. "Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka" - ostrzega GIS.

Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, by w czasie wakacyjnych wędrówek uważać na Barszcz Sosnowskiego. "Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka" - ostrzega GIS.
Barszcz Sosnowskiego /Tomasz Waszczuk /PAP

Barszcz Sosnowskiego: Co to za roślina? Jak ją rozpoznać?

Jak informuje GIS, Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna, parząca roślina, którą można spotkać w całej Polsce. Do naszego kraju trafił z Kaukazu - jako roślina pastewna. "Obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży" - podkreśla GIS. 

Barszcz Sosnowskiego spotkać można w wielu miejscach - na łąkach, polach, przy drogach, a także w ogrodach, parkach czy lasach. Ta roślina pojawia się też na brzegach rzek, jezior i potoków. 

GIS informuje, jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego. Jak podkreśla, często mylony jest on z koprem lub arcydzięglem. Roślina charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi. Osiąga wysokość do 4 m, a łodyga ma około 10 cm średnicy. Na łodygach i liściach Barszczu Sosnowskiego znajdują się charakterystyczne włoski, które produkują toksyczną substancję.

Oparzenia, nudności, bóle głowy i wymioty

Jak informuje GIS, zetknięcie się z Barszczem Sosnowskiego wywołuje u człowieka oparzenia II i III stopnia. "W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat" - podkreślono.

Inne dolegliwości, jakie mogą wywołać u człowieka związki zawarte w Barszczu Sosnowskiego to podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy i zapalenie spojówek. 

GIS radzi, by w razie kontaktu z Barszczem Sosnowskiego niezwłocznie i dokładnie umyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem, a także unikać słońca przez co najmniej 48 godzin. Jeśli pojawią się objawy oparzeń, należy skontaktować się z lekarzem.

Miejsca występowania Barszczu Sosnowskiego można sprawdzić na specjalnej mapie online.  Jeśli spotkamy gdzieś tę roślinę, należy to zgłosić, dzwoniąc na całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.