Blisko połowa Polaków tegoroczne wakacje spędzi w domu - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Spośród wybierających się na wczasy, najwięcej osób planuje wypoczynek nad polskim morzem.

United Surveys w sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" zadał Polakom pytanie: Gdzie planuje Pan/Pani wyjechać na wakacje?

Wyjazd na urlop nie dla każdego

Aż 42 proc. ankietowanych odpowiedziało, że podczas tegorocznych wakacji zostają w domu. Wśród kobiet odpowiedziało tak 55 proc. ankietowanych, a wśród mężczyzn - 35 proc.

Spośród osób, które planują tego lata wczasy, najwięcej osób zamierza je spędzić nad polskim morzem - 15,7 proc. Nad polskie jeziora wybiera się 10,9 proc. ankietowanych. 5,5 proc. pytanych jako miejsce wakacyjnego wypoczynku wskazało polskie góry, a 11,9 proc. - "inne miejsce w Polsce".

11,1 proc. ankietowanych wybiera się na zagraniczne wakacje, z czego 2 proc. poza Europę. 2,8 proc. ankietowanych wciąż nie ma sprecyzowanych planów urlopowych.

Wakacje w domu zamierza spędzić 54 proc. mieszkańców wsi, a także 43 proc. osób zamieszkujących małe miasta, 38 proc. mieszkańców średnich miast i 25 proc. osób z dużych miast.

Polacy zmieniają wakacyjne plany z powodu drożyzny

Co piąty Polak zamierza zrezygnować z wakacyjnego wyjazdu w związku z rosnącymi cenami - wynika z niedawnego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". 

Inflacja nie wpłynie znacząco na wakacje ponad połowy Polaków. 57,5 proc. ankietowanych nie zamierza zmieniać swoich planów w związku z rosnącymi cenami.

Na wielu drożyzna wymusza jednak rezygnację z wakacji. 21,9 proc. nie zdecyduje się na wyjazd przez wysokie ceny. 7,5 proc. chce natomiast skrócić urlop.