Szczotki, laski, parasole czy pióra - FBI ostrzega służby bezpieczeństwa na lotniskach przed pozornie niewinnymi przedmiotami, w których terroryści mogą ukrywać i przemycać na pokład samolotów groźną broń.

Takie przedmioty jak szczotki do włosów czy nawet krzyże, wyposażone w schowki, mogące zmylić nawet najnowocześniejsze systemy kontroli, są ogólnie dostępne na amerykańskim rynku nawet za 20 dolarów - ostrzega FBI.

FBI przekazała służbom bezpieczeństwa na lotniskach w USA 89-stronicowy katalog takich przedmiotów. Na liście są m.in. szczotki, paski do spodni, krzyże, pomadki do ust czy puderniczki, zapalniczki czy laski, parasole, breloczki do kluczy, pióra, a nawet fałszywe karty kredytowe.

FBI ostrzega, iż w przedmiotach tych można ukryć niebezpieczne ostrze - od długości kilkunastu centymetrów po długość miecza. Na liście znalazła się także

wykonana z metalu talia kart do gry z brzegami ostrymi jak żyletka.

Jeden z gadżetów wyprodukowany w Japonii i sprzedawany w USA, to pozornie standardowy klucz, w którym ukryto nie tylko ostry nóż, ale także mały kluczyk, służący do otwarcia kajdanek.

11:00