Episkopat Polski chce powołać kolejne ciało, które ma pomóc w lustracji biskupów. Zespół ekspertów, składający się z teologów i etyków, ma oceniać wartość dowodową materiałów z IPN-u.

Komisja Historyczna najpierw sporządzi sprawozdanie dla Episkopatu, a potem zespół ekspertów oceni wartość dowodową materiałów z IPN-u.

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch zaprzecza, że jest to zdegradowanie roli Komisji Historycznej: Po pierwsze mamy do czynienia ze sprawozdaniem z tych materiałów, które zostały odnalezione - co czyni Komisja Historyczna. Po drugie - z oceną wartości dowodowej. To są dwie rzeczy rozłączne, ale w jakiś sposób zaziębiające się.

Gorącym zwolennikiem powołania zespołu ekspertów jest kardynał Józef Glemp. To jest potrzebne, bo musi być jeszcze jakiś osąd nad orzeczeniem komisji - tłumaczy kardynał. Przypomnijmy, że prymas Polski podczas ingresu abp. Wielgusa mówił w warszawskiej archikatedrze, ze nie można sądzić ludzi na podstawie "świstków papieru z IPN-u".

Skład zespołu ekspertów lustracyjnych Episkopatu poznamy 14 marca.

Problemy Kościoła w Polsce po 1989 r. - lustracja, kryzys kapłaństwa i uwikłanie w politykę; dziś Zeszycie Historycznym, dodatku do "Gazety Wyborczej".