To będzie trudne zadanie - tak o swojej misji powiedział bp Kazimierz Nycz w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. Ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski został mianowany przez Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą warszawskim. Decyzję papieża ogłosił nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Biskup Kazimierz Nycz zastąpi na stanowisku metropolity prymasa Józefa Glempa, pełniącego tę funkcję od 25 lat. 29 czerwca bp Nycz otrzyma z rąk Benedykta XVI paliusz – symbol więzi z następcą św. Piotra.

To nowa krew, która się bardzo przyda Warszawie - tak wybór nowego stołecznego metropolity skomentował bp Tadeusz Pieronek. To jest człowiek stosunkowo młody, doświadczony, otwarty. (…) Sądzę, że ma te cechy, które są potrzebne człowiekowi na takim stanowisku, gdzie – mimo wszystko – trzeba się ruszać i iść do ludzi - zaznaczył.

Z wielkim optymizmem i nadzieją patrzę na tę nominację - stwierdził abp lubelski Józef Życiński. Księdza biskupa Nycza pamiętam z krakowskich lat. Zawsze go ceniłem za jego realizm, optymizm, konkret, pragmatykę działania - powiedział.

To najlepsza z możliwych decyzji - stwierdził publicysta Szymon Hołownia. Biskup Nycz jest – przepraszam za kolokwializm – konkretnym facetem. To jest facet, który nie boi się podejmować decyzji. (…) To bardzo pomysłowy duszpasterz, świetny organizator – on to pokazał w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a wcześniej w Krakowie. (…) Za chwilę zostanie kardynałem. Będzie obok kard. Dziwisza drugą najważniejszą postacią w polskim Kościele. To będzie tandem, który – moim zdaniem - będzie się bardzo dobrze uzupełniał - powiedział.

W swojej książce "Księża wobec bezpieki" ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przedstawił bp Nycza jako kapłana, który oparł się naciskom SB. Ten dramat lustracyjny w Kościele może być rozwiązany m.in. przez to, że tacy księża niezłomni, którzy odczuli to na własnej skórze w czasach komunizmu, będą pełnić funkcje w Kościele. Ich stosunek do tych spraw na pewno będzie inny i nie będzie zarzutów wobec Kościoła, że ktoś zamiata pod dywan - powiedział autor publikacji.

Biskup Nycz był biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, gdy metropolitą był kard. Franciszek Macharski.

Hierarcha obok abpa przemyskiego Józefa Michalika i abpa Henryka Hosera z watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów był jednym z trzech wymienianych przez media kandydatów na metropolitę warszawskiego.

Ostatni wybór metropolity warszawskiego zakończył się skandalem - w styczniu podczas ingresu z godności zrezygnował oskarżany o współpracy z bezpieką arcybiskup Stanisław Wielgus.