Wielka świąteczno-mikołajkowa akcja w RMF FM. W siedmiu miastach Polski doposażymy poradnie psychiatryczne dla dzieci i młodzieży. Dzięki Waszemu udziałowi przekażemy na ten cel pieniądze z loterii Świetny Mikołaj w RMF FM.

W tym roku biorąc udział w naszej loterii Świetny Mikołaj słuchacze RMF FM pomagają w zbieraniu pieniędzy na szczytny cel: wyposażenie poradni psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w siedmiu miastach Polski.

Pula pieniędzy każdego dnia - aż do Wigilii - będzie rosła! Tutaj na bieżąco możesz sprawdzić, ile udało się już uzbierać>>>

Dziecięca psychiatria potrzebuje pomocy

Psychiatria dzieci i młodzieży od lat znajduje się w stanie zapaści - to przepełnione szpitale, brak personelu medycznego, za niska wycena świadczeń medycznych. Teraz dodatkowo i tak już trudną sytuację pogorszyła pandemia koronawirusa. Wielokrotnie mówiliśmy o tym w Faktach RMF FM i pisaliśmy na RMF24.pl.

Pandemia Covid-19 doprowadziła do poważnego kryzysu zdrowia psychicznego u dzieci i nastolatków. Naukowcy wskazują na praktycznie dwukrotny wzrost liczby przypadków depresji i stanów lękowych u młodych ludzi. Lekarze z kolei przyznają, że w lockdownie na oddział psychiatrii dziecięcej trafiali młodzi pacjenci, którzy wcześniej nie mieli skłonności depresyjnych.

Eksperci podkreślają, że zaniedbania z dziś mogą być trudne do nadrobienia w przyszłości. A przecież Polska już teraz jest w niechlubnej czołówce państw europejskiej pod względem liczby skutecznych prób samobójczych u dzieci i młodzieży.

Dlatego też z pomocą słuchaczy RMF FM chcemy pomóc siedmiu ośrodkom, w których pomoc mogą znaleźć dzieci z problemami psychicznymi. Chcemy doposażyć poniższe poradnie psychiatryczne:

  • Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze
  • Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdroje"
  • Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie
  • Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu
  • Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu
  • Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży (Szpital Uniwersytecki w Krakowie)

Lista potrzeb jest ogromna. Władze placówek najczęściej proszą o laptopy potrzebne podopiecznym do rozwiązywania specjalistycznych testów i pracy terapeutycznej, gry terapeutyczne i psychologiczne, interaktywne tablice, zabawki, sprzęt na salę gimnastyczną, ale także wyposażenie kuchni, materace czy nawet maszyna do szycia, używana na warsztatach terapii zajęciowej.