Opady marznącego deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu to dziś o poranku zmora kierowców w większości kraju. Synoptycy IMGW zapowiadają, że przejaśnień można się spodziewać tylko na Dolnym Śląsku.

Jak donosi nasz reporter Piotr Bułakowski, w województwie warmińsko-mazurskim ślisko jest przede wszystkim we wschodniej części województwa, gdzie pada marznący deszcz. W regionie pracuje ponad 40 solarek, głównie na drodze krajowej nr 65 od granicy z obwodem kaliningradzkim przez Gołdap, Olecko, aż do Ełku.

W Małopolsce kierowcy muszą uważać na gołoledź. Na drodze krajowej numer 7  samochód ciężarowy na łuku drogi wpadł poślizg i wypadł poza jezdnię. Nikomu nic się nie stało, ale są tam utrudnienia w ruchu. Trudne warunki do jazdy są też na drodze nr 79 między Krakowem i Koszycami. W stolicy Małopolski o poranku na ulicy Kapelanka nie było napięcia w linii trakcyjnej. Tramwaje jechały objazdami. Utrudnienia występowały też na ul. Beskidzkiej i Aleksandry. Autobusy zostały kierowane na trasy objazdowe. Do wypadku doszło też na autostradowej obwodnicy Krakowa w Kryspinowie w kierunku Rzeszowa.


Złe warunki drogowe także na Mazowszu. Drogowcy nie nadążają z usuwaniem wciąż sypiącego śniegu. Na drodze S8 w kierunku Warszawy jest ślisko i przy niewielkich prędkościach kierowcy mogą tracić przyczepność.

Wypadki na Śląsku

Trudne warunki też na autostradach. A1 od Torunia do Łodzi to jest jakaś jedna wielka tragedia. Jedziemy 60 kilometrów na godzinę, żadnej pługosolarki, nie idzie ujechać - mówi jeden z słuchaczy.

Ciężko jeździ się także na Śląsku. Co najmniej kilka godzin może być zablokowana droga krajowa numer 91 w Kłomnicach. Na jezdni leży tam przewrócona ciężarówka, blokując całkowicie przejazd zarówno w stronę Łodzi, jak i Katowic. Uważać trzeba też w Imielinie, gdzie po zderzeniu ciężarówki i samochodu osobowego jedna osoba została ranna. Z kolei w Bytomiu auto osobowe uderzyło w słup, a w Wiśle Wielkiej zderzyły się dwa auta. W sumie w regionie są już trzy wypadki i ponad 40 kolizji. Główne drogi to błoto pośniegowe, a boczne są pokryte śniegiem.

Odbieramy też sygnały o drogach, które są bardzo dobrze przygotowane. Jadę drogą numer 43 Krzepice-Wieluń, droga bardzo dobrze przygotowana do jazdy. Odśnieżone, posolone, droga jest czarna - mówi słuchacz, który zadzwonił na Gorącą Linię RMF FM.

Ostrzeżenia IMGW

Marznąca mżawka i deszcz będą utrudniały jazdę kierowcom we wschodniej części Polski. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydane przez IMGW obowiązują do piątkowego przedpołudnia.

Warunki pogodowe podzieliły Polskę na pół. We wschodniej części pada marznący deszcz i mżawka. Na drogach jest ślisko, szczególnie w miejscach, gdzie po nocnych opadach jeszcze zalega pośniegowe błoto.

IMGW wydał ostrzeżenie przed marznącym deszczem i mżawką jeszcze w czwartek wieczorem. Obowiązuje ono do przedpołudnia w piątek.