Myślę, że we wtorek rząd podejmie decyzję o uznaniu niepodległości Kosowa - mówi minister obrony Bogdan Klich. To jest decyzja, która w dłużej perspektywie będzie stabilizowała sytuację na Bałkanach. W krótszej perspektywie, stawia przed nami dodatkowe wyzwania, ale z tym sobie poradzimy - dodaje Klich.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnił, że rząd jest gotowy do przyjęcia uchwały w sprawie uznania niepodległości Kosowa na najbliższym posiedzeniu. Kwestia Kosowa była też jednym z tematów spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska. czytaj więcej

Według znanego serbskiego politologa Duszana Janicia, z którym rozmawiał specjalny wysłannik RMF FM do Belgradu Krzysztof Zasada, uznając niepodległość byłej serbskiej prowincji, "Europa sprowadza sobie na głowę trudny i kosztowny problem". Janić uważa, że powstanie nowego państwa spowoduje, że Unia Europejska będzie musiała się zmienić.

Według niego będzie musiało powstać kilkadziesiąt programów pomocowych - bo jak twierdzi - Kosowo jako państwo na razie nie jest w stanie przetrwać. Z obliczeń serbskich ekspertów wynika, że tylko na wstępie Europejczycy będą musieli na to wyłożyć ze swoich kieszeni grubo ponad miliard euro.

Odrębna sprawą jest kwestia migracji i nielegalnych pracowników: To znaczy, że już niebawem Unia będzie musiała wprowadzić pewne zmiany swego działania. Po pierwsze, zainwestować ogromne pieniądze, po drugie złamać zasady w sprawie imigrantów oraz zatrudnionych na czarno - mówi Janić. Politolog nie ma wątpliwości, że Unia sobie z tym poradzi. Według niego jednak, odczują to wszyscy obywatele Wspólnoty.

Zidentyfikowano kim był mężczyzna, którego ciało znaleziono spalone w podpalonej w czwartek amerykańskiej ambasadzie. To 21-letni serbski student. Wiadomo, że razem z młodszym bratem przyjechał do stolicy by wziąć udział w demonstracji.