W październiku strażacy w całym kraju interweniowali już ponad 150 razy w związku z zatruciem czadem. Zmarło sześć osób. Strażacy apelują, by montować w domu czujki tlenku węgla.

W piątek w miejscowości Dąbrówka w województwie kujawsko-pomorskim tlenkiem węgla śmiertelnie zatruł się 64-letni mężczyzna. W sobotę zmarli 74-latek i 68-latka - mieszkańcy Poznania, a w niedzielę dwie osoby, które zatruły się czadem w Zduńskiej Woli w województwie łódzkim. 

To smutna statystyka, pojawiająca się co roku wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego - mówiła w rozmowie z reporterem RMF FM Mateuszem Chłystunem Monika Nowakowska-Brynda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy apelują, by montować w domach czujniki tlenku węgla. Większość zdarzeń dotycząca zatruć tlenkiem węgla była zgłoszona po uruchomieniu się czujki tlenku węgla w budynku.

Takie urządzenie może uratować życie. Zachęcamy i szczególnie zwracamy uwagę na to, żeby jak najwięcej osób posiadało czujkę czadu. Niewiele kosztuje, a może uratować nasze życie - podkreśla Nowakowska-Brynda.

To urządzenie po zamontowaniu wykrywa już bardzo niskie stężenie czadu w naszym mieszkaniu. Wyrzucając z siebie sygnał akustyczny, informuje nas, że powinniśmy reagować, jak najszybciej oddalić się z pomieszczenia - opisuje schemat działania czujki tlenku węgla rozmówczyni naszego reportera.

Oprócz posiadania czujek tlenku węgla, strażacy przypominają również o konieczności wykonywania okresowych obowiązkowych przeglądów instalacji gazowej i elektrycznej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Czym jest tlenek węgla?

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.