W piątek Platforma Obywatelska złoży wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu w sprawie ustanowienia Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Według szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy kosztowałoby gospodarkę nawet 7 mld zł.

Jest to inicjatywa szkodliwa, która nie służy polskiemu społeczeństwu, nie służy polskiej gospodarce, nie służy przede wszystkim każdej polskiej przeciętnej rodzinie, która z pewnością oczekuje poprawy warunków swojego życia - stwierdził Chlebowski.

Jeżeli wniosek PO uzyska większość, projekt nie trafi nawet do prac w komisji. Nie wiadomo jednak, czy tak się stanie, ponieważ na czwartkowym posiedzeniu klubu PO nie zapadła decyzja, czy będzie dyscyplina głosowania. Ma o tym zdecydować w piątek prezydium klubu.

Wnioskodawcą projektu w sprawie ustanowienia Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy jest prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Pod projektem podpisało się ponad pół miliona osób. O poparcie tej inicjatywy zwróciło się niedawno w liście do marszałka Sejmu prezydium Episkopatu Polski.