Były szef Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji i trzej jego podwładni pod lupą CBA. Sprawa ma związek z aferą w Centrum Projektów Informatycznych w MSWIA.

Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez czterech byłych wysokich rangą funkcjonariuszy policji. Oprócz byłego szefa biura zawiadomienie objęło jego zastępczynię, naczelnika jednego z wydziałów, a także pracownika tego wydziału.

Według CBA cała czwórka miała doprowadzić do nieprawidłowego wydania 15 milionów złotych. Sprawa ma związek z przetargami na systemy teleinformatyczne, m. in. aplikację help-desk.

CBA od zeszłego roku prowadziło kontrolę w Biurze Łączności i Informatyki. Agenci sprawdzali okoliczności kupna różnych systemów. Według informacji reportera RMF FM Romana Osicy, dopatrzyli się możliwych przestępstw przekroczenia uprawnień w trakcie przetargu na system łączności o nazwie RADIO II.

To już trzecie zawiadomienie o przestępstwie skierowane przez CBA do prokuratury po zatrzymaniu byłego dyrektora CPI, na którym ciążą zarzuty przyjęcia wielu milionów łapówek.

Prokuratura bada 127 przetargów w sprawie korupcji w byłym MSWiA

Na początku roku dziennikarz RMF FM informował, że podejrzenia prokuratury budzi aż 89 przetargów w policji i 38 w byłym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pod koniec listopada zeszłego roku zostało zatrzymanych dwóch kierowników wydziałów Centrum Projektów Informatycznych. W październiku 2011 roku CBA aresztowało natomiast siedem osób. Zatrzymano wówczas między innymi Andrzeja M., jego żonę oraz Janusza J., szefa firmy podejrzanego o wręczenie M. łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji resortu. To oni usłyszeli wtedy najpoważniejsze zarzuty: M. i J. dotyczące przyjęcia i wręczenia łapówki w wysokości 211 tysięcy złotych, a żona byłego dyrektora - prania brudnych pieniędzy, czyli ukrywania łapówki.