Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Alerty dotyczą 10 województw.

Alert drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatów woj.: województwa opolskiego, oraz południowych powiatów woj.: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. W tych regionach IMGW prognozuje wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym okresami silnym - miejscami może spaść od 50 mm do 70 mm deszczu na metr kwadratowy.

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dotyczą woj. kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz północnych części woj. dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Na tych obszarach IMGW prognozuje wysokość opadów miejscami od 30 mm do 45 mm. Możliwe są lokalne burze.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Jak będzie wyglądał początek września?

Europa południowa, południowo-wschodnia oraz krańce północno-wschodnie i północno-wschodni Atlantyk są pod wpływem niżów wraz z układami frontów atmosferycznych. Nad pozostałym obszarem kontynentu rozciąga się klin Wyżu Azorskiego. Polska północna i północno-zachodnia jest na skraju wyżu z centrami nad Skandynawią i Wielką Brytanią. Pozostałe obszary kraju znajdują się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, w strefie pofalowanego frontu chłodnego. Do Polski napływa dość chłodne, jedynie na południowym wschodzie cieplejsze powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie dziś w południe, w Warszawie, wyniesie 1003 hPa i będzie spadać.

Prognoza pogody na jutro


We wtorek w północnej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie całkowite z opadami deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu lub silnym. Prognozowana suma opadów do 20 mm, w województwach dolnośląskim i opolskim do 40 mm, a w śląskim i podkarpackim do 30 mm. Temperatura maksymalna od 15°C do 19°C, chłodniej miejscami na południu kraju i na Podlasiu od 13°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, porywisty, na południu kraju w porywach do 65 km/h, północno-wschodni i północny.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Opady deszczu, w pasie od Dolnego Ślaska, przez Wielkopolskę, po Kujawy okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana suma do 25 mm. Na wschodzie kraju możliwe burze. Temperatura minimalna od 10°C do 14°C, chłodniej w kotlinach górskich od 8°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, z kierunków północnych, jedynie na południowym wschodzie słaby, zmienny.

Prognoza pogody na środę


W środę na północy kraju pochmurno z opadami deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów do 20 mm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie miejscami burze. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C na krańcach wschodnich, przez 16°C i 18°C w centrum i nad morzem, do 13°C i 14°C na krańcach zachodni i kotlinach górskich. Wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i północno-zachodni, jedynie na północy kraju słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rząd pomoże Warszawie ws. "Czajki". We wtorek sztab kryzysowy