Zakończyło się posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka dotyczące zaopiniowania 1300 poprawek zgłoszonych w II czytaniu do projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja przyjęła poprawki PiS, odrzucając wszystkie poprawki zgłoszone przez kluby opozycji parlamentarnej. Atmosfera była niezwykle gorąca, posłowie opozycji zarzucili PiS-owi dążenie do przeprowadzenia "zamachu stanu" i wprowadzenia "dyktatury". Jednocześnie w wielu miastach Polski odbyły się protesty pod hasłem "Łańcuch Światła" przeciwko zmianom w sądownictwie autorstwa Prawa i sprawiedliwości.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Po zakończeniu obrad szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) podkreślał, że opozycja chciała zastosować wszystkie środki, włącznie z przemocą, by sparaliżować prace komisji. Dodał, że poprawki będą w czwartek głosowane na forum Izby. Tu chodzi tylko o zaopiniowanie - dodał.

Według PO blokowe głosowanie poprawek ze względu na przynależność klubową wnioskodawców "było absurdem". Barbara Dolniak (N) stwierdziła, że zgodnie z Regulaminem Sejmu można głosować łącznie tylko takie poprawki, których przyjęcie lub odrzucenie rozstrzyga o innych poprawkach.

Borys Budka (PO) mówił z kolei, że nie można łącznie głosować poprawek, które dotyczą także wyboru członków KRS - których nie było w pierwotnym przedłożeniu posłów PiS o SN. Idąc tym tropem jutro do Kodeksu postępowania cywilnego wrzucicie opłatę paliwową - oświadczył.

00:31

Stanisław Piotrowicz zamknął posiedzenie komisji. "Hańba!", "Dyktatura!" - krzyczą posłowie opozycji. 

00:30

Komisja odrzuciła wszystkie poprawki PSL do projektu ws. SN. 

00:29

Komisja odrzuciła wszystkie poprawki Kukiz’15 do projektu ws. SN. Posłowie opozycji śpiewają Hymn Polski. 

00:28

Komisja odrzuciła wszystkie poprawki Nowoczesnej do projektu ws. SN. Tak nie wolno procedować! - krzyczą opozycyjni posłowie. 

00:27

Posłowie PO, bezskutecznie, próbują zgłosić wniosek o powtórzenie wszystkich głosowań, które odbyły się na trwającym posiedzeniu komisji sprawiedliwości i praw człowieka. 

00:14

Sytuacja staje się coraz bardziej chaotyczna. Przewodniczący komisji nie panuje nad tym, co dzieje się na sali. Posłowie opozycji odebrali mikrofon przewodniczącemu, później w walkę o mikrofon włączył się poseł Suski. Ogłoszono 10-minutową przerwę. 

00:05

Opozycja przyjęła "blokowanie" poprawek okrzykami: "ORMO, ZOMO, cenzura", "Nie ma zgody na takie metody", "Wprowadzacie dyktaturę pana Kaczyńskiego". Pan zachowuje się jak poseł czasów stalinowskich - mówił Borys Budka (PO) do Stanisława Piotrowicza (PiS).


00:03

Komisja odrzuciła wszystkie poprawki PO do projektu o SN. Opozycja protestuje przeciw głosowaniu w blokach. Posłowie rzucają kartki papieru na stół przewodniczącego komisji. Przysięgaliście na wierność konstytucji! - krzyczy jeden z nich. Przestrzegajcie konstytucję! - mówi do opozycyjnych posłów także obecny na sali poseł PiS Marek Suski. 

00:02

Komisja przegłosowała wniosek, by "blokiem" przyjąć poprawki poszczególnych klubów parlamentarnych. Przecz z komuną! - krzyczą posłowie opozycji. 

22:54

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o spotkanie - potwierdził PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zdaniem prezydenta, "nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej".

23:50

Komisja w jednym bloku przegłosowała wszystkie poprawki zgłoszone przez PiS do projektu ustawy o SN.

22:45

Komisja opowiedziała się za łącznym głosowaniem poprawek PiS do projektu ustawy. Przeciw takiemu rozwiązaniu protestował Robert Kropiwnicki (PO). 

23:37

Awantura podczas posiedzenia komisji, przewodniczący apeluje o "spokój i zajęcie miejsc". 

23:25

Stanisław Piotrowicz zarządził głosowanie nad poprawkami do projektu ustawy. Opozycja protestuje, na sali słychać okrzyki "To PRL!" i "Skandal!". Część posłów opozycji podeszła do stołu, za którym siedzi przewodniczący komisji sprawiedliwości. Zarządzono 5 minut przerwy. 

23:23

Komisja przeszła do głosowania nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy. "Za" było 13 posłów, "przeciw" - 15. Nikt nie wstrzymał się od głosu. 

23:20

Głos w debacie zabrał przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski. Jak przypomniał, projekt ustawy o Sądzie Najwyższym jest aktem o  bardzo dużym znaczeniu ustrojowym, skrytykował też niekonstytucyjne - jego zdaniem - "wadliwości ustawy". 

23:12

Jacek Protasiewicz (Unia Europejskich Demokratów) przypomina, że ustawa o Sądzie Najwyższym w wersji przedstawionej przez PiS - jeśli zostanie uchwalona w takim kształcie - może stać się przedmiotem badania przez organy Unii Europejskiej. 

23:01

Posłowie opozycji próbują zwolnić tempo prac komisji - informuje dziennikarz RMF FM Paweł Balinowski. Składają wnioski o odroczenie posiedzenia, nawet do września. Chcą też, by poczekać, np. na prezes Sądu Najwyższego, której na sali nie ma - i która raczej dziś się tu nie pojawi. Opozycja zwraca też uwagę że komisja obraduje za wcześnie, bo powinna się zebrać minimalnie 3 dni po zgłoszeniu poprawek - a te wpłynęły wczoraj. Na te wszystkie ruchy posłowie opozycji maja niewiele czasu. 

22:45


Atmosfera podczas obrad komisji jest bardzo gorąca. Posłowie zarzucają Stanisławowi Piotrowiczowi próbę ograniczania ich prawa do wypowiedzi. Słychać okrzyki: "Cenzura!".

22:36

To zamach stanu, panie przewodniczący! Likwiduje pan w nocy Sąd Najwyższy! - krzyczą posłowie opozycji pod adresem Stanisława Piotrowicza. Piotrowicz apeluje, by posłowie pozwolili mu wykonywać obowiązki przewodniczącego komisji.

22:27

Krzysztof Brejza (PO) mówił o złożeniu wniosku o wysłuchanie publiczne. Suweren powinien wypowiedzieć się w sprawie tej skandalicznej ustawy (...), która zmienia ustrój państwa - podkreślił.  

22:22

W wielu miastach Polski trwają protesty przeciwko zmianom w sądownictwie autorstwa PiS-u. 

22:16

Posłom opozycji nie udał się doprowadzić do przerwy w obradach komisji - przegrali głosowanie 10:17. 

22:07

Posłom opozycji nie udało się doprowadzić do odroczenia komisji. Gdy na salę dotarł przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski posłowie zaczęli skandować: "Wolne sądy! Wolne sądy!" 

21:57

Przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) poddał pod głosowanie wniosek, by wystąpienia posłów podczas obrad komisji zostały skrócone do 1 minuty. Za wnioskiem opowiedziało się 19 członków komisji, przeciw było 9, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nie ma podstawy prawnej - protestowali posłowie opozycji przeciw takiemu rozstrzygnięciu.

21:49

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) powiedziała, że posiedzenie komisji w ogóle nie powinno odbywać się w środę, gdyż - jak powiedziała - "nie zostało zwołane w trybie formalnym i nie zostały o nim zawiadomione wszystkie podmioty, które powinny być zawiadomione".

21:45

Poseł PO Robert Kropiwnicki wystąpił z wnioskiem o odroczenie posiedzenia komisji do 10 września, ponieważ na jej obrady nie przybyła I Prezes Sądu Najwyższego oraz przewodniczący innych instytucji, których dotyczy ustawa. 

21:39

Będziemy starać się przedłużyć maksymalnie komisję i zobaczą państwo co chcemy zrobić. Potem ewentualnie przejdziemy do metod nieparlamentarnych - mówił przed południem lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS) informował, że zdecydowana większość poprawek PiS, to poprawki o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym. Dodawał, że jednak kilka "jest istotnych".

21:38


Sejm skierował w środę projekt posłów PiS o Sądzie Najwyższym do dalszych prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka. We wtorek odbyły się pierwsze i drugie czytanie projektu o Sądzie Najwyższym, którym towarzyszyła nocna, burzliwa debata.

Do projektu w II czytaniu zgłoszono ponad 1000 poprawek, zdecydowana większość z nich - ponad 1000 - to poprawki Nowoczesnej. Blisko 300 poprawek złożyła PO. Kilkanaście kolejnych to poprawki PiS. Dlatego komisja będzie mogła rozpocząć prace dopiero po przygotowaniu materiałów dla posłów dotyczących poprawek, zgłoszonych w II czytaniu.

Oprócz poprawek, podczas nocnej debaty opozycja zgłosiła także wniosek o odrzucenie w całości projektu ustawy.

21:30