Budowa Opery Krakowskiej będzie przedłużona – dowiedział się reporter RMF FM. Wojewoda małopolski jeszcze w tym tygodniu ma ogłosić decyzję w tej sprawie. Z prośbą o przesunięcie terminu zwrócił się marszałek województwa. Jeżeli jednak w tym roku budowa się nie zakończy, województwo straci 37 mln zł unijnej dotacji.

Początkowo budowa budynku Opery Krakowskiej miała kosztować 54 miliony złotych. Zakończenie prac planowano na 2006 r. Teraz wiadomo, że zarówno koszty jak i termin przekroczono dwukrotnie. Na razie wydano ponad 100 milionów złotych, a budynek wciąż nie jest gotowy.

Teraz urzędników mobilizują nie tyle zdesperowani miłośnicy opery co termin zakończenia prac. Jak dowiedział się reporter RMF FM Marek Balawajder, wojewoda małopolski Jerzy Miller prawdopodobnie da jeszcze jedną szansę na zakończenie robót. Jeżeli tylko realne jest zakończenie pierwszego etapu budowy jeszcze w tym roku, to oczywiście przedłużę. Nie jest to sytuacja tak beznadziejna, aby z góry można było powiedzieć, że jest nierealna - stwierdził wojewoda.

Ten kredyt zaufania będzie jednak ostatni. Nieprzekraczalny termin zakończenia prac to 30 listopada. Jeżeli do tego czasu budynek nie będzie gotowy, Małopolska straci 37 milionów złotych unijnej dotacji.