Do końca tygodnia do Brzegu na Opolszczyźnie trafią szczepionki przeciwko meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych, które wywołuje sepsę. Jak dowiedział się reporter RMF FM, partia szczepionek czeka już tylko na transport z Austrii.

Pieniądze na szczepionki przeciwko meningokokom – bakteriom wywołującym sepsę, już są; dziś minister finansów podpisała rozporządzenie przyznające 750 tys. złotych na 11 tys. dawek preparatu. Teraz to już tylko kwestia zgromadzenia szczepionek w jednym miejscu i przewiezienia ich do Polski, do Brzegu. To potrwa około dwóch, trzech dni - zapewnia wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Jednocześnie wiceszef Ministerstwa Zdrowia apeluje do rodziców, aby nie kupowali szczepionki na wolnym rynku, bo już wkrótce ruszą masowe i darmowe szczepienia. W powiecie brzeskim obowiązkowemu szczepieniu przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowych podlegają dzieci i młodzież wieku od 11 do 19 lat.

Zaznaczmy, że na wolnym rynku szczepionka kosztuje ponad 100 złotych, a resort zdrowia kupił ją za niespełna 70 złotych.

Na Opolszczyźnie do szpitali trafiło już 15 osób z objawami sepsy. Najwięcej przypadków, bo aż siedem odnotowano w powiecie brzeskim. W piątek w Brzegu z powodu posocznicy - groźnego zakażenia organizmu - zmarła czternastoletnia dziewczynka.

W szkołach powiatu brzeskiego ograniczono liczbę lekcji WF. W placówkach oświatowych nie będą również organizowane żadne imprezy. W związku ze wzrostem zachorowań na sepsę wśród dzieci przeprowadzona będzie również specjalna akcja informacyjna.