Do szpitala wojewódzkiego w Opolu trafiła 14-latka z Brzegu z objawami wskazującymi na chorobę meningokokową. To siódmy taki przypadek w mieście.

Główny Inspektor Sanitarny zaapelował do wszystkich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, stacji pogotowia ratunkowego, szpitalnych oddziałów ratunkowych województwa opolskiego o zwracanie szczególnej uwagi na występowanie u chorych stanów gorączkowych i objawów grypopodobnych. Mogę one jego zdaniem stanowić początek inwazyjnej choroby meningokokowej.

Wywoływana m.in. przez meningokoki sepsa, zwana inaczej posocznicą, to ciężka reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która prowadzi do niewydolności narządów wewnętrznych.

Sepsa nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, które mogą być wywołane różnymi czynnikami zakaźnymi (bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby) w przebiegu wielu schorzeń. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.