Ministerstwo Pracy i Ministerstwo Zdrowia zmieniają przepisy dotyczące wypłacania becikowego. Kobiety które po 1 listopada ubiegłego roku wystąpiły lub wystąpią o wypłatę becikowego nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką ginekologa lub położnej. Muszą tylko udokumentować co najmniej jedną wizytę u lekarza lub położnej.

Co ważne, becikowe otrzymają też te kobiety, którym odmówiono wypłaty bo nie potrafiły dowieść, że przebywały pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży. Po wejściu w życie nowych przepisów, będą miały prawo ponownie ubiegać się o wypłatę pieniędzy w urzędach gmin i Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej.

Nowe przepisy wejdą w życie po nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt ma stanąć na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Jednocześnie informujemy, że przepis, by kobieta w ciąży była pod stałą opieką ginekologa lub położnej najpóźniej od 10 tygodnia ciąży, nie zostanie wycofany, a jedynie zawieszony na okres dwóch lat od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych.