Plotkowało się o tym od dawna, dziś w końcu wszystko stało jasne - Anna Fotyga została szefową Kancelarii Prezydenta.

Lech Kaczyński zaznaczył, że Fotyga ma za sobą istotne doświadczenie - bardzo trudnej pracy na stanowisku szefa MSZ. Podkreślił, że ciążył na niej obowiązek zmiany znacznej ilości wektorów polskiej polityki zagranicznej, tak aby była ona odważniejsza i w bardziej zdecydowany sposób broniła polskich interesów.

Była szefowa MSZ będzie odpowiadać za kontakty Lecha Kaczyńskiego z zagranicą. Kompetencje Fotygi ostro krytykują Donald Tusk i rządząca Platforma Obywatelska ostro krytykują kompetencje Fotygi. Od wtorku iskrzy na linii prezydent-premier a powodem spięcia jest właśnie polityka zagraniczna.

O tym, że Anna Fotyga przejdzie do prezydenta mówiło się od jakiegoś czasu. Dla PiS-u była ona najlepszym ministrem dyplomacji od 1989 roku. Nieoficjalnie politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że Adam Bielan i Michał Kamiński starali się odwieść Lecha Kaczyńskiego od tego pomysłu. Prezydent postanowił jednak inaczej.

Do obowiązków Fotygi należeć będzie budowanie alternatywnej w stosunku do rządu polityki zagranicznej. Nieoficjalnie wiadomo też, że ma pozwolenie prezydenta na ściągnięcie do pałacu kilku swoich współpracowników.