Dzisiejszy wieczór i noc zapowiadają się bardzo niespokojnie. Synoptycy ostrzegają przed burzą, ulewnym deszczem, gradem i bardzo silnym wiatrem. Do osób przebywających na terenie aż 13 województw wysłano alert RCB. Na naszej stronie znajdziecie mapy radarowe, na których można sprawdzić, gdzie w tej chwili jest burza.

Piątkowy wieczór i noc będą dość niespokojne z burzami którym będzie towarzyszył silny, nawet nawalny deszcz i bardzo silny wiatr - przekazał mediom synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Podczas burz porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 100 km/h, a lokalnie na wschodzie i północnym wschodzie nawet do 110 km/h.

Burze będą się przemieszczać z zachodu na wschód. Najwcześniej skończą się na zachodzie, a po południu najintensywniejsze będą w centrum i na wschodzie kraju.

Wydane zostały ostrzeżenia dla prawie całego kraju, zwłaszcza dla obszaru od Pomorza, Mazur po Śląsk i Małopolskę. Jak zaznaczył synoptyk, są to ostrzeżenia z drugim stopniem, które informują nas o groźnych zjawiskach.

Lokalnie może spaść do 60 mm wody na mkw., a porywy wiatru osiągną nawet do 110 km/h. Burzom może towarzyszyć grad, którego średnica może być znacznych rozmiarów - dodał Walczak.

Po południu i w nocy na wschodzie będzie jeszcze gorąco. IMGW ostrzega o upale w tej części kraju. Temperatura w godzinach popołudniowych może wynieść 32 stopnie Celsjusza, a miejscami nawet 33 st. Zdecydowanie chłodniej będzie na zachodzie kraju, gdzie termometry wskażą 21-22 stopnie Celsjusza. Jak wskazał synoptyk, "mamy więc duży gradient termiczny".

W nocy na zachodzie kraju zrobi się nieco chłodniej. Temperatura na tym obszarze wyniesie 14-15 stopni. Bardzo ciepła noc będzie na wschodzie. Termometry pokażą 18-19 stopni, a miejscami nawet 20 stopni Celsjusza. W związku z tym, jak przekazał synoptyk, lokalnie wypoczynek może być utrudniony w trakcie nocy.

Sprawdź, gdzie jest burza. Mapa