68-letnia kobieta, która kilka tygodni temu w Rybniku w woj. śląskim zdając egzamin na prawo jazdy śmiertelnie potrąciła egzaminatora na placu manewrowym, usłyszała zarzut spowodowania wypadku w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Do wypadku doszło pod koniec czerwca w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rybniku. Zginął tam 35-letni egzaminator.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy przyznaje się do winy, odmówiła też składania wyjaśnień - mówi zastępca prokuratora rejonowego w Rybniku Barbara Drewniok. Na przesłuchaniu w prokuraturze 68-latka stawiła się ze swoim obrońcą.

Do wypadku doszło na placu manewrowym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przy ulicy Ekonomicznej w Rybniku. 68-letnia kobieta, która zdawała egzamin na prawo jazdy, potrąciła 35-letniego egzaminatora. Mężczyzna zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Wszystko wskazuje na to, że zdająca egzamin pomyliła gaz z hamulcem, potrąciła egzaminatora, wjechała na pas zieleni i uderzyła zaparkowany obok samochód.

Na terenie rybnickiego WORD-u egzaminy odbywają się równolegle na kilku stanowiskach z torami do jazd na placu manewrowym. Potrącony mężczyzna egzaminował inną osobę, gdy potrącił go samochód kierowany przez 68-latkę, zdającą egzamin na innym torze. Wysiadł z innego pojazdu, prawdopodobnie chciał zareagować widząc, że dzieje się coś dziwnego - powiedziała prok. Drewniok.

Prokuratura zaznacza, że śledztwo nie dotyczy typowego wypadku na drodze - do tragedii doszło na placu manewrowym, a sprawcą jest osoba, która jeszcze nie zdobyła prawa jazdy. Mimo takich okoliczności obowiązujące przepisy oraz orzecznictwo zezwalają na przedstawienie takiej osobie zarzutu spowodowania wypadku w ruchu lądowym - rozumianym szerzej niż tylko drogi publiczne.

Według śledczych sąd - kiedy już sprawa do niego trafi - zapewne weźmie te szczególne okoliczności wypadku pod uwagę. Za zarzucane 68-latce przestępstwo może grozić od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.