W tym roku sprzedaż w sklepach internetowych wzrośnie znacznie wolniej niż rok temu - twierdzi "Gazeta Prawna". Oczekuje się jednak, że i tak Polacy wydadzą na e-zakupy około 13 miliardów złotych.

Przedstawiciele największych sklepów w sieci są już pewni, że rynek handlu internetowego nie powtórzy przyspieszenia z roku ubiegłego, kiedy - według szacunków - Polacy wydali na zakupy przez internet ok. 10 mld zł, czyli ok. 35-40 proc. więcej niż w roku 2007. Największe spowolnienie sprzedaży dotyczy elektroniki użytkowej oraz sprzętu gospodarstwa domowego. Eksperci oceniają, że na mniejszą sprzedaż w e-handlu bezpośredni wpływ miało zwolnienie na rynku nieruchomości.

Osłabienie złotego nie powstrzymało Polaków kupujących za granicą przez Internet. Z danych globalnego serwisu eBay wynika, że od początku roku do połowy marca Polacy kupili o 61 proc. więcej przedmiotów w brytyjskiej wersji eBaya niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Jak informuje „Gazeta Prawna” takie zakupy bardzo się opłacają, ponieważ niektóre produkty są za granicą od 20 do 70 procent tańsze niż w polskich e-sklepach.