W związku z aferą dopingową, Rosja została wykluczona z igrzysk olimpijskich w Tokio i w Pekinie. Nie oznacza to jednak, że jej reprezentanci nie mają szans na wystartowanie w olimpiadzie. Olga Tokarczuk już jutro odbierze literacką nagrodę Nobla, która została jej przyznana za 2018 rok. Podczas pobytu w Sztokholmie, pisarka spotkała się z grupą kilkunastu tłumaczy swoich książek. Przypomnijmy, że dzieła Tokarczuk ukazały się już w 35 językach. Ogłoszone zostały nominacje do 77. Złotych Globów, wśród kandydatów do nagrody nie ma filmu Jana Komasy "Boże Ciało". Szokującej zbrodni dopuścił się 18-latek z Ząbkowic Śląskich. Młody mężczyzna poinformował w nocy policję, że włamywacz zamordował jego rodziców i 7-letniego brata. Po przybyciu funkcjonariuszy 18-latek przyznał, że to on zabił swoją rodzinę. Co jeszcze wydarzyło się w poniedziałek? Dowiesz się ze specjalnego Podsumowania Dnia RMF FM.


Tokarczuk spotkała się z tłumaczami swoich książek. "Było bardzo miło"

Olga Tokarczuk spotkała się z grupą kilkunastu tłumaczy jej książek na inne języki. Zamknięte dla mediów spotkanie odbyło się w Instytucie Polskim w Sztokholmie. Wychodząca ze spotkania Olga Tokarczuk powiedziała tylko: "Było bardzo miło".

Minister obiecywał zwolnić Olgę Tokarczuk z podatku za Nobla. Rozporządzenia wciąż nie ma

Wciąż nie jest gotowe rozporządzenie, mające zwolnić Olgę Tokarczuk z podatku za nagrodę Nobla. Polska pisarka we wtorek otrzyma tę nagrodę za literackie osiągnięcia. Nagrodę przyznano jej za rok 2018. Tymczasem projekt rozporządzenia zwalniającego noblistkę z podatku ma zostać wysłany do konsultacji dopiero w najbliższych dniach. To nieoficjalne ustalenia dziennikarzy RMF FM.


Zbrodnia w Ząbkowicach Śląskich. 18-latek zabił rodziców i swojego brata

Wstrząsająca zbrodnia przy ul. Powstańców Warszawy w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku. Tej nocy 18-letni Marcel C. powiadomił służby, że ktoś włamał się do domu, w którym mieszka z rodzicami i zamordował trzy osoby. Gdy policjanci przyjechali na miejsce i rozpoczęli przesłuchania, 18-latek przyznał, że to on popełnił zbrodnię - dowiedzieli się reporterzy RMF FM. 

Marian Banaś nie przyjdzie na posiedzenie senackiej komisji

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Maria Banaś nie przyjdzie na wtorkowe posiedzenie senackiej komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej - dowiedzieli się reporterzy RMF FM Krzysztof Zasada i Krzysztof Berenda. Opozycyjni senatorowie chcieli go zapytać o niejasności związane z jego majątkiem.


Rosja wykluczona z igrzysk olimpijskich w Tokio i w Pekinie

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wykluczyła Rosję z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku. Ma to związek z aferą dopingową w tym kraju.

Reprezentacja Rosji nie zagra na mundialu 2022. Ale jest furtka

Rosyjscy piłkarze - jeśli wywalczą awans na mistrzostwa świata, które rozegrane zostaną w 2022 roku w Katarze - będą mogli starać się o udział w nich pod neutralną flagą - przekazał przedstawiciel Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Jonathan Taylor. Szczegółów tego rozwiązania nie podał.

Wanda Nowicka: Nie wiem, kim jest Marlena Maląg. Nie muszę znać wszystkich ministrów

"Koniec grudnia albo początek stycznia. (...) Najprawdopodobniej kandydatura ogłoszona zostanie na przełomie roku" - tak Wanda Nowicka odpowiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM na pytanie o to, kiedy poznamy kandydata Lewicy na prezydenta.

Zdradziła również, że "bardzo wątpi", by Lewica poparła Szymona Hołownię, gdyby w II turze wyborów prezydenckich 2020 stanął on naprzeciw Andrzeja Dudy.

W internetowej części rozmowy - odnosząc się do szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg - posłanka stwierdziła zaś: "Pierwsze słyszę o istnieniu takiej minister. Ta osoba niczym się nie zaznaczyła". "Nie muszę znać całej listy (ministrów - przyp. RMF) w przypadku, gdy jeszcze rząd tak naprawdę nie zaczął swojego działania" - mówiła.

Całą rozmowę Marcina Zaborskiego z Wandą Nowicką - do przeczytania, obejrzenia i posłuchania - znajdziecie TUTAJ! >>>>

Posłowie KO żądają od dwóch ministrów informacji ws. wydatków na Edmunda Jannigera

Posłowie Koalicji Obywatelskiej żądają od ministra kultury informacji nt. wydatków Polskiej Fundacji Narodowej na wyjazd do USA Edmunda Jannigera, który przed kilkoma laty zasłynął jako 20-letni doradca ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza.

Janniger - jak ujawnił Onet - miał towarzyszyć Macierewiczowi, będącemu już wówczas szeregowym posłem, w wyjeździe na konferencję naukową w Chicago, za co Polska Fundacja Narodowa miała zapłacić niemal 25 tysięcy złotych.

"Żądamy informacji od ministra obrony narodowej nt. wydatków z budżetu podkomisji smoleńskiej, (...) czy z tych środków jest finansowany w jakikolwiek sposób Edmund Janniger" - poinformował ponadto Jan Grabiec.

Prezydenckie Bombki. Mama Jagody: Mamy nadzieję, że córka zdobędzie medal w Turcji

Rozpoczęliśmy naszą akcję charytatywną Prezydenckie Bombki. Samorządowcy pomalują ręcznie wykonane bombki z Miechowa, które później trafią na aukcję. Dochód z licytacji bombek trafi do Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI) i zostanie przeznaczony na realizację marzenia Jagody i jej kolegów z reprezentacji Polski o wyjeździe na światowe igrzyska osób z zespołem Downa w Turcji. O pasji Jagody do pływania, problemach i szansach na sukces rozmawiał z matką pływaczki Katarzyną Kapustą reporter RMF FM Marek Balawajder

Złote Globy: "Historia małżeńska" Baumbacha faworytem. "Boże Ciało" bez nominacji

"Historia małżeńska" Noaha Baumbacha została faworytem 77. Złotych Globów. Otrzymała sześć nominacji - m.in. dla najlepszego dramatu, aktora i aktorki w dramacie. W kategorii najlepszy film zagraniczny rywalizować będą m.in. "Ból i blask" Pedro Almodovara i "Parasite" Bonga Joon-ho. Nominacji nie otrzymał polski kandydat do Oscara - "Boże Ciało" w reż. Jana Komasy.