W piątek gimnazjaliści pisali testy sprawdzające ich wiedzę z języków obcych. Był to ostatni egzamin, jaki musieli napisać uczniowie kończący gimnazjum. Szef ZNP Sławomir Broniarz, w trakcie manifestacji poparcia dla strajku nauczycieli na warszawskim Placu Zamkowym, powiedział, że związek nie zamierza kończyć strajku. W Węgorzewie Żandarmeria Wojskowa zatrzymała czterech żołnierzy 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. Wszystkim postawiono zarzuty posiadania środków odurzających. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Polska odmówiła rosyjskiemu żaglowcowi "Siedow" wstępu na wody terytorialne naszego kraju. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych wydarzeń piątku.

Egzamin gimnazjalny 2019: Na finał potyczka z językami obcymi! Królował angielski

Egzamin gimnazjalny 2019 już za nami! W dniu trzecim i ostatnim uczniowie zmierzyli się z testami z języków obcych - na dwóch poziomach trudności.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, największa grupa gimnazjalistów - aż 88,9 procent - zdecydowała się zdawać na poziomie podstawowym egzamin z języka angielskiego. Niemal w komplecie - mowa o 85,4 procent - zgłosili również chęć napisania testu na poziomie rozszerzonym.

Drugim najczęściej wybieranym językiem był w tym roku niemiecki: do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym chciało przystąpić 9 procent gimnazjalistów, na poziomie rozszerzonym 2,2 procent.

Na trzecim miejscu od lat jest rosyjski: w tym roku język ten wybrało 1,55 procent uczniów.

Chęć zdawania egzaminu z francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego zadeklarowało natomiast mniej niż procent gimnazjalistów.

Na RMF 24 wzięliśmy pod lupę testy z angielskiego i niemieckiego: opublikowaliśmy arkusze zadań i propozycje odpowiedzi dla poziomu podstawowego!

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. JĘZYK ANGIELSKI, POZIOM PODSTAWOWY: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! >>>> 

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. JĘZYK NIEMIECKI, POZIOM PODSTAWOWY: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! >>>> 

Broniarz: Nie wygaszamy strajku

"W piątek kierownictwo związku podjęło decyzję, że nie wygaszamy i nie kończymy strajku" - powiedział szef ZNP Sławomir Broniarz w trakcie manifestacji poparcia dla strajku nauczycieli na warszawskim Placu Zamkowym.

Wiceminister edukacji: Jedynym planem "b" jest plan Broniarza

Jedynym planem "b" jest plan Broniarza - zablokowania matur. On jest konsekwentnie realizowany - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceminister edukacji Maciej Kopeć pytany o ewentualne zablokowanie egzaminów maturalnych przez protestujących nauczycieli. Odpowiedzialność za strajk i jego konsekwencje podejmują ci, którzy do niego przystąpili. Muszą być świadomi tego. Muszą też pamiętać, że są nauczycielami i to też ich do pewnych kwestii zobowiązuje - podkreślił.

Mateusz Bieniek potwierdza: Po sezonie odchodzę z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle

W sobotę ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozegra pierwszy mecz w półfinale siatkarskiej PlusLigi. Rywalem będzie rewelacja tego sezonu - Aluron Wirtu Warta Zawiercie. Celem dla zespołu z Opolszczyzny jest tytuł mistrzowski, najpierw jednak trzeba pokonać nieobliczalnego kopciuszka ligi. Dla Mateusza Bieńka, najbliższe spotkania będą wyjątkowe, bo po sezonie odchodzi z ZAKSY. O zagranicznym transferze, a także o końcówce sezonu w PlusLidze, ze środkowym reprezentacji Polski Mateuszem Bieńkiem rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM. 

PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z MATEUSZEM BIEŃKIEM

Żandarmeria zatrzymała czterech żołnierzy z Węgorzewa

Żandarmeria wojskowa zatrzymała czterech żołnierzy 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie. Wszystkim przedstawiono zarzuty posiadania środków odurzających.

Polska odmawia wstępu rosyjskiemu żaglowcowi "Siedow"

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Polska odmawia rosyjskiemu żaglowcowi "Siedow" wstępu na wody terytorialne naszego kraju. Poinformowała o tym rzeczniczka polskiego resortu spraw zagranicznych. Wczoraj statek nie został wpuszczony na estońskie wody terytorialne - obrał wtedy kurs na port w Gdyni. Na pokładzie jednostki mają znajdować się kursanci z Krymu, zaanektowanego przez Rosję.

Kosmiczny sukces Elona Muska. Falcon Heavy z udanym lotem

WIĘCEJ O MISJI PRZECZYTACIE TUTAJ

Tajlandia – kraj królów panujących także nad nutami

"W stolicy Tajlandii - Bangkoku - stoi Grand Palace, czyli Wielki Pałac Królewski. Jego bryła jest podobna do budowli na Zachodzie, ale dekoracja i dach są tajskie. Moją muzykę, jak sądzę, można byłoby z tą konstrukcją porównać" - mówi wybitny tajski kompozytor Nat Yontararak, który odwiedził nasz kraj ze współpracującym z nim w Tajlandii polskim perkusjonistą. Łukasz Kurzydło ma za sobą kurs gry na tajskich instrumentach ludowych. A na Dalekim Wschodzie odnalazł... osobę bardzo bliską swojemu sercu.

PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ BOGDANA ZALEWSKIEGO