Poniedziałek upłynął pod znakiem kolejnych reakcji na kontrowersyjne wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina. Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zachęca Polaków do pisania listów w tej sprawie. Ustawa dyscyplinująca sędziów ograniczy ich niezawisłość, mimo to zwolenników jej wprowadzenia jest minimalnie więcej niż przeciwników - wynika z sondażu IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Poseł Koalicji Obywatelskiej Riad Haidar z końcem roku przestanie kierować oddziałem neonatologii szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej. "To jest rewanż, zemsta polityczna za przegrane wybory" - powiedział w rozmowie z RMF FM.

Rzeczniczka MSZ Rosji: Polska stara się odwrócić sytuację na swoją korzyść

"Wzywając naszego ambasadora do MSZ, Polska stara się odwrócić sytuację na swoją korzyść" - powiedziała w niedzielę późnym wieczorem rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w państwowej stacji telewizyjnej Rossija 1. Powiedziała, że wezwanie ambasadora Rosji do MSZ Polski po wypowiedzi prezydenta Rosji o polskim ambasadorze w hitlerowskich Niemczech, to próba odwrócenia sytuacji na swoją korzyść, próba innego rozstawienia akcentów.

Rzeczniczka podkreśliła, że wezwanie ambasadora Federacji Rosyjskiej do ministerstwa spraw zagranicznych należy do dyplomatycznej rutyny i nie jest niczym nadzwyczajnym. Nie jest to jakieś wyjątkowe wydarzenie w życiu dyplomatycznym - stwierdziła.

Bez kolejnych kroków ws. kłamstw Rosji dotyczących II wojny światowej

Stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego powinno zamknąć spór między Polską i Rosją w sprawie polityki historycznej - uważa MSZ. "Na tym etapie wydaje się to nam odpowiedzią adekwatną" - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Grzegorzem Kwolkiem wiceminister Marcin Przydacz. Władimir Putin w ostatnim czasie kilka razie zarzucał przedwojennym władzom Polski współpracę z Hitlerem i współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej.

"Drogi Prezydencie Putin"... Georgette Mosbacher odpowiada na oskarżenia pod adresem Polski

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zareagowała na ostatnie skandaliczne wypowiedzi Władimira Putina - wygłaszane również na forach międzynarodowych - w których rosyjski przywódca oskarżył Polskę o współpracę z niemieckimi nazistami i popieranie antysemickiej polityki Adolfa Hitlera oraz obarczył nasz kraj współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

W twitterowym wpisie Georgette Mosbacher zwróciła się bezpośrednio do Władimira Putina.

"Drogi Prezydencie Putin, to Hitler i Stalin zmówili się, aby rozpocząć II wojnę światową. To jest fakt. Polska była ofiarą tego okropnego konfliktu" - oświadczyła.

"Oświadczenie premiera zostało natychmiast przekazane". Polska na forum UE o słowach Putina

"Oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wypowiedzi prezydenta Rosji zostało natychmiast przekazane dalej. Trafiło do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej oraz szefowej Komisji Europejskiej, przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa europarlamentu" - przekazał korespondentce RMF FM w Brukseli polski ambasador przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.

PSL zachęca do pisania listów w odpowiedzi na słowa Putina

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zachęca Polaków do pisania listów w proteście przeciwko ostatnim wypowiedziom prezydenta Rosji Władimira Putina. "Politycy, władze państwowe, dyplomacja muszą robić swoje, ale też jako obywatele musimy stanąć w obronie prawdy historycznej" - stwierdził. Zapowiedział, że politycy jego ugrupowania także wyślą pismo ze słowami oburzenia do ambasadora Federacji Rosyjskiej.


Awantura o degradację Riada Haidara. "To jest zemsta"

Spór o stanowisko ordynatora oddziału neonatologii szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej. Riad Haidar - wcześniej radny województwa lubelskiego a obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej - z końcem roku przestanie nim kierować. Był jego twórcą i bez uwag zarządzał przez 30 lat. Dyrekcja szpitala twierdzi, że po prostu wygasła umowa i proponuje nową, ale już bez funkcji ordynatora.

Kolejne spółki ze zgodą na wprowadzenie podwyżek cen prądu

Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tzw. sprzedawcom z urzędu - Enei i Enerdze Obrót - poinformował w poniedziałek Urząd. W związku z nowymi taryfami rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (G11) będą wyższe o ok. 9 zł miesięcznie - dodano.

Sondaż: Jak Polacy oceniają ustawę dyscyplinującą sędziów?

Ustawa dyscyplinująca sędziów ograniczy ich niezawisłość, mimo to zwolenników jej wprowadzenia jest minimalnie więcej niż przeciwników - wynika z sondażu IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Badanie pokazuje również, że Polacy nie mają dobrego zdania o działalności sędziów i sądów.