Czterech byłych policjantów oskarżonych o znęcanie się nad Igorem Stachowiakiem zostało skazanych na kary więzienia. To jedna z głównych krajowych informacji dnia. Oczy świata były skierowane m.in. na narastający konflikt na linii USA-Iran po zestrzeleniu amerykańskiego drona zwiadowczego. Donald Trump potwierdził, że siły amerykańskie były już gotowe do odwetu przeciwko Iranowi i w ostatniej chwili odwołano atak. Jednym z tematów piątku były również starcia demonstrantów z policją w stolicy Gruzji. W ich wyniku do dymisji podał się przewodniczący gruzińskiego parlamentu. O to, co dzieje się w Tbilisi, pytaliśmy naszych ekspertów. O czym jeszcze się mówiło? Przygotowaliśmy skrót najważniejszych wydarzeń dnia.

Byli policjanci skazani za śmierć Igora Stachowiaka na komisariacie

Na kary od 2 lat do 2,5 roku bezwzględnego więzienia skazał wrocławski sąd czterech byłych już policjantów, oskarżonych o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad Igorem Stachowiakiem, który w maju 2016 r. zmarł na jednym z wrocławskich komisariatów.

Zarzuty ws. ciężkiego pobicia 2-miesięcznego dziecka

Sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla 39-latka podejrzanego o pobicie 2-miesięcznej dziewczynki z Darłowa w Zachodniopomorskiem. Mężczyzna wcześniej usłyszał zarzut spowodowania obrażeń ciała realnie zagrażających życiu. Dziecko w bardzo ciężkim stanie jest w szpitalu.

Zarzuty narażenia dziecka na niebezpieczeństwo usłyszała matka dziewczynki. W trakcie przesłuchania kobieta nie przyznała się do winy. Zeznała, że wyszła ze starszym dzieckiem z domu, a niemowlę zostawiła pod opieką konkubenta. Gdy wróciła, córka była nieprzytomna. Natychmiast wezwała pogotowie. 


Trump potwierdza: W ostatniej chwili wstrzymałem atak przeciwko Iranowi

Prezydent USA potwierdził, że siły amerykańskie były już gotowe do odwetu przeciwko Iranowi po zestrzeleniu amerykańskiego drona zwiadowczego. Donald Trump poinformował, że wstrzymał atak na 10 minut przed rozpoczęciem.

Ekspert: Irańczycy liczą na to, że Trump nie zdecyduje się na nic większego niż ograniczony atak

"Irańczycy liczą na to, że przed wyborami Donald Trump nie zdecyduje się na nic większego niż ograniczony atak na kilkanaście celów. Irańczycy coś stracą, ale niewiele" - tak dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego komentuje w rozmowie z RMF FM napięcie na linii USA - Iran. "W najbliższych godzinach i dniach zobaczymy, czy amerykańska administracja będzie w stanie wykazać się strategiczną cierpliwością" - dodaje ekspert.

Antyrosyjskie demonstracje w Gruzji: Przewodniczący parlamentu podał się do dymisji

Po starciach demonstrantów z policją w Tbilisi przewodniczący parlamentu Irakli Kobachidze podał się do dymisji - poinformował sekretarz generalny rządzącej partii Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja Kacha Kaladze. Do gwałtownych demonstracji doszło w nocy z czwartku na piątek przed gmachem parlamentu. Zamieszki wybuchły po tym, jak na prawosławnym kongresie - odbywającym się gmachu - w roli przewodniczącego wystąpił rosyjski deputowany - komunista Siergiej Gawriłow.

Ksiądz Michał Misiak wykluczony z Kościoła. Jest komunikat kurii

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych księży archidiecezji łódzkiej ks. Michał Misiak został wykluczony z Kościoła katolickiego. Komunikat w tej sprawie wydała w piątek łódzka kuria metropolitalna. Nie podała jednak powodów nałożenia ekskomuniki.

LN siatkarzy: Polscy siatkarze pokonali Argentyńczyków

Polscy siatkarze pokonali Argentyńczyków 3:2 (25:21, 25:23, 25:27, 20:25, 19:17) w pierwszym meczu turnieju Ligi Narodów w Mediolanie. Biało-czerwoni mają na koncie sześć zwycięstw i cztery porażki.