Półmetek wakacji, warto więc zrobić pierwsze podsumowania. Z wyliczeń Instytutu Turystyki wynika, że na letnie wakacje w kraju wyjeżdża 9 z 38 mln Polaków. Ale kiedy oni wypoczywają, druga połowa Polski na tym leniuchowaniu zarabia.

Nasze podsumowanie zaczynamy od Warmii i Mazur. Tam wakacje zaczęły się dość niefortunnie: od deszczów i chłodów. Wakacyjne leniuchowanie w wodzie zakłóciły też sinice, które pojawiły się na mazurskich jeziorach. Później jednak i pogoda zaczęła się poprawiać - teraz w końcu temperatura jest iście letnia: 30-stopniowe upały - i zniknęły zielonkawe glony.

Ale pogoda to nie wszystko. Ważne jest także zaplecze turystyczne. A trzeba zaznaczyć, że na Mazurach jakość usług turystycznych podnosi się co roku. Na przykład w wiosce żeglarskiej w Mikołajkach otwarto ostatnio... pralnię dla żeglarzy. I jak się okazuje, punkt cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Zobacz również:

Jednym zdaniem turyści z Mazur są zadowoleni z sezonu. Tak przynajmniej deklarują w rozmowie z reporterem RMF.

Dodajmy, że – według wyliczeń - każdego dnia turyści wydają około 100 mln zł. Dużą część tych pieniędzy zostawiają w Krakowie. Na co sprawdzał reporter RMF Witold Odrobina. Posłuchaj:

A jak pierwsze 5 tygodni wakacji oceniają górale? Posłuchaj relacji reportera RMF Macieja Pałahickiego:

12:45