Letni wypoczynek w tym roku można zaliczyć do bardziej bezpiecznych niż w latach poprzednich - tak wynika z prowadzonej od kilku lat policyjnej akcji „Bezpieczne wakacje".

Cel akcji jest prosty – wyeliminować niesprawne autobusy i pijanych kierowców próbujących wozić dzieci na kolonie.

Tylko na Śląsku każdego dnia policja kontroluje od kilkunastu do kilkudziesięciu autokarów. W tym roku niesprawne okazały się na szczęście tylko dwa - w przeszłości bywało ich nawet kilkanaście. Zanotowano tylko jeden przypadek z nietrzeźwymi kierowcami – tyle, że od razu pijanych było dwóch.

Zarówno kierowca, który siedział za kierownicą i szykował się do wyjazdu był nietrzeźwy. Niestety osoba, która przyjechała, aby podmienić go, w tym stanie również się znajdowała w stanie nietrzeźwości - mówi Grzegorz Olejniczak ze śląskiej komendy policji.

Jak dodaje Olejniczak, sytuacja poprawiła się, bo autokary są coraz lepsze, a stare wycofuje się w ruchu. Na poprawę sytuacji wpływ miały na pewno też policyjne kontrole. Sytuacja na rynku przewozowym sprawiła, że właściciele firm i autokarów jeszcze bardziej dbają o to, aby samochody były sprawne, a kierowcy trzeźwi, bo każdy błąd może oznaczać utratę wyjazdowych zleceń.