Tegoroczna zima mocno daje się we znaki nie tylko urządzeniom przeciwpowodziowym, ale i naszym drogom. Wiosną nasi drogowcy będą musieli łatać o wiele więcej dziur w asfalcie, niż w latach ubiegłych. Wszystko za sprawą częstych zmian temperatury: w czasie odwilży lód roztapia się, woda wdziera się z szczeliny asfaltu, potem chwyta mróz i lód rozsadza nawierzchnie. Każde kolejne przejście rtęci w termometrach przez zero tylko powiększa szkody.

Najgorsze jednak może się okazać to, że wiosną nie wystarczy pieniędzy na usunięcie szkód. Wrocławscy drogowcy skontrolowali stan nawierzchni w ciągu trzech dni stycznia. Doliczyli się grubo ponad 1000 dziur, zagrażających bezpieczeństwu kierowców. Rzecznik Zarządu Dróg i Komunikacji, Krzysztof Kiniorski powiedział, że w poprzednich latach takich szkód było kilkakrotnie mniej. Tymczasem budżet zarządu przeznaczony na likwidację ubytków zmalał w ciągu roku o 30 procent. Kłopoty drogowców w dużej mierze wynikają z obcięcie subwencji rządowych przeznaczonych na utrzymanie dróg. Każdy kierowca, który wjechał w dziurę w drodze i uszkodził samochód może żadąć odszkodowania. Posłuchaj relacji naszego reportera Macieja Sasa:

Jeden z mniejszych powiatów w Wielkopolsce – śremski – w ciągu miesiąca wydał już na zimowe utrzymanie dróg 100 tysięcy złotych. W ubiegłym roku wystarczyło 80 tysięcy na cały sezon. Marek Nowicki dyrektor Poznańskiego Zarządu Dróg Powiatowych wie już, że zamiast 250 tysięcy złotych, które wydał w ubiegłym roku teraz będzie potrzebował co najmniej 400, a dziury łatać trzeba. O ile zima nie zaskoczy nas ponownie to asfaltowa zapaść może nam nie grozić, ale na pewno będzie mniej nowych odcinków szos. Powiat poznański jest i tak w dobrej sytuacji. Od dwóch lat dostaje bowiem na utrzymanie dróg prawie 100 procent pieniędzy, o które wnioskuje. Zdecydowana większość powiatowych zarządów dróg tak jak w Śremie czy Wrześni otrzymuje ich od 60-80 procent. Czy istnieje superasfalt? Zapytaliśmy o to profesora Józefa Judyckiego z wydziału inżynierii lądowej Politechniki Gdańskiej:

foto RMF

03:40