Twoje Sportowe Wakacje w RMF FM – to nasz nowy cykl, w którym zachęcamy was do ciekawego, aktywnego spędzania czasu i próbowania nowych dyscyplin sportu. Zaczynamy od wizyty na półwyspie Helskim. To właśnie tam setki osób stawiają swoje pierwsze kroki w kitesurfingu i windsurfingu.

Wiatr we włosach, wolność. Można się wyłączyć, zresetować. Jest człowiek sam, woda i nic więcej. Jest dużo frajdy - mówili naszemu dziennikarzowi spotkani w Chałupach miłośnicy windusrfingu i kitesurfingu.

Jeszcze nie pływałam z deską, ale sama obsługa latawca jest megafajna. Nie trzeba się tak bardzo męczyć jak przy windsurfingu - podkreśliła uczestniczka jednego z obozów szkoleniowych dla dzieci i młodzieży. Kitesurfing jest dla ludzi cięższych, ponieważ może wywiać, można polecieć do góry. Windsurfing można zacząć od młodszego wieku - tłumaczyli jej koledzy. Zgodnie podkreślali, że kitesurfing jest trudniejszy od windsurfingu. 

Kiedy zacząć przygodę z deską?

Przez wiele lat uważano, że przygodę z windsurfingiem powinno się zaczynać między 7. a 9. rokiem życia. Argumentowano, że wtedy młody surfer będzie w stanie samodzielnie podnieść żagiel. Obecnie eksperci przyznają jednak, że zdania w tej kwestii są podzielone.

Norbert Rymuszka, surfer i doświadczony żeglarz o windsurfingu, szkoleniu młodzieży i o tym, kiedy i jak zacząć.

Producenci szaleją. Mamy mnóstwo sprzętu pompowanego. Są superlekkie deseczki, żagielki pompowane. 5-latki śmiało, bezpiecznie mogą już wychodzić na wodę. Ja jednak zaczynam treningi z osobami od 7. roku życia - mówił naszemu reporterowi Kubie Kałudze Norbert Rymuszka, surfer i doświadczony żeglarz. Najlepiej zacząć od żeglarstwa - klasy Optymist. A jeśli mają maluchy zaczynać tutaj z nami na plaży, to polecam windsurfing - dodał. Podkreślił też, że osoba uprawiająca kitesurfing powinna ważyć co najmniej 35 kg. 

Ile to kosztuje?

Co najmniej 8 tysięcy złotych trzeba wydać na kompletny sprzęt do uprawiania kitesurfingu. Podobny, używany zestaw to wydatek minimum 3 tysięcy złotych. Wyposażenie windsurfera jest tańsze - ale i tak to spory wydatek. Dlatego na początek próbować swoich sił w tych dyscyplinach na wypożyczonym sprzęcie. 

Samo wypożyczenie zestawu sprzętu kitesurfingowego u nas kosztuje 120 zł za godzinę. Jeżeli chodzi o indywidualne szkolenia to jest to cena 150 zł za godzinę - usłyszał nasz dziennikarz w wypożyczalni na jednym z kempingów. A co ze sprzętem do windsurfingu? 30 zł za taki szkolny zestaw i godzinę windsurfingu. Pakiet 5 godzin kosztuje 130 złotych - dodał pracownik wypożyczalni.

Pierwsze kroki

Pierwszy trening w windsurfingu zawsze odbywa się na plaży, nigdy w wodzie. 

Jest dużo ruchów, które trzeba zapamiętać, uwzględnić to, że jesteśmy potem na wietrze, który nie wie o tym, że my nie umiemy pływać - mówił naszemu dziennikarzowi Norbert Rymuszka, instruktor i doświadczony windsurfer. Trzeba przyjąć trochę teorii i popraktykować na plaży przed wyjściem na wodę - dodał. 

O czym musimy pamiętać?

W kitesurfingu i windsurfingu najważniejsze jest bezpieczeństwo. Pamiętać trzeba o odpowiednim ubiorze - najlepiej z kolorowymi, widocznymi elementami. Trzeba sprawdzić pogodę, uważać na burze, szkwały i cisze. Ważne są też techniczne aspekty bezpieczeństwa. 

Ważne jest, żeby zawsze sprawdzić 2 razy sprzęt przed wyjściem. Rozplątać linki, bo one potrafią pękać, jeżeli będą zwinięte. Ważne jest też, żeby mieć systemy bezpieczeństwa podpięte i sprawdzić, czy potrafimy je obsługiwać - mówi RMF FM Victor Borsuk, zawodowy kitesurfer i wielokrotny mistrz Polski.

Victor Borsuk o bezpieczeństwie na wodzie

Jedną z podstawowych umiejętności, którą trzeba opanować w windsurfingu i kitesurfingu jest rozpoznawanie kierunku wiatru. Możemy zaobserwować, jak wyglądają flagi, jak pływają inni... - tłumaczył Norbert Rymuszka, instruktor i doświadczony windsurfer. Podkreślił, że pytanie o kierunek wiatru zadaje swoim podopiecznym na każdej lekcji.