Do wybranych miast Europy za niewygórowaną cenę można latać tanimi liniami lotniczymi. Można też wybrać InterCity. I o ile ceny biletów są porównywalne, to pod względem czasu podróży pociągi nie dorównują samolotom.

Nowe tanie linie lotnicze chcą za wszelką cenę zapełniać swoje samoloty; interesują się nawet tymi pasażerami, którzy do tej pory jeździli koleją, bo nie stać ich było na podróże samolotem. Jeśli ktoś wybierał się kiedyś z Warszawy do Wrocławia, to wie, ile to trwa, dlatego samolot będzie bardzo dobrą alternatywą - przekonują.

Ale koleje, czując oddech konkurencji, także wprowadzają udogodnienia – niedawno uruchomiono pociąg kursujący z Warszawy do Brukseli. Podróż trwa wprawdzie całą noc, ale spędza się ją w klimatyzowanych wagonach, z prysznicami i rozkładanymi wagonami. To jest alternatywa dla tych osób, które boją się latać samolotami, które wolą spokojniejszą, ale trochę dłuższą podróż - odpowiadają przedstawiciele kolei.

Komfortowe pociągi z jednej strony, z drugiej szybkie samoloty. Wszędzie niższe ceny biletów. Można więc stwierdzić, że walkę między przewoźnikami z pewnością wygrywają podróżni.