Wszystko wskazuje na to, że ewentualna ekstradycja Józefa Jędrucha z Izraela do Polski wymagać będzie długotrwałych wysiłków. Jednym z powodów jest fakt, że dopiero we wrześniu zakończy się, trwająca od połowy tego miesiąca, letnia przerwa w pracach izraelskiego sądownictwa.

Jak na razie afera z byłym szefem Colloseum nie została w Izraelu w ogóle nagłośniona. Zdaniem prawników ekstradycja może okazać się niemożliwa, jeśli Jędruch zdoła wykazać swoje pochodzenie żydowskie, a co za tym idzie, uzyska obywatelstwo izraelskie. Wiadomo też, że Izrael zgadza się na ekstradycję swoich obywateli jedynie w przypadkach o morderstwo.

Nadal nie są znane okoliczności aresztowania Jędrucha. Możliwe np., że został zatrzymany całkiem przypadkiem, w ramach częstych ostatnio obław na pracujących na czarno cudzoziemców. Dopiero na policji mogło się okazać, że ścigany był listem gończym Interpolu.

Prokurator Andrzej Kępiński - szef wydziału obrotu prawnego z zagranicą resortu sprawiedliwości – zapewnia, że ostatni raz rozmawiał z Izraelczykami wczoraj wieczorem. Do informacji o fortelu Jędrucha – ewentualnej próbie uzyskania izraelskiego obywatelstwa – podchodzi bardzo spokojnie.

Nie mamy informacji, że stara się o obywatelstwo izraelskie. Na razie jest obywatelem polskim, który jest aresztowany w celu ekstradycji przez władze izraelskie. Pierwszy raz się to zdarzyło - twierdzi prokurator Kępiński.

To prawda, ale zdarzyło się już, że ścigany przez polski wymiar sprawiedliwości współwłaściciel ArtB Andrzej Gąsiorowski zagrał nam na nosie. Tel Awiw nie wydał go Warszawie. Gąsiorowski posiadał w momencie rozpatrywania ekstradycji obywatelstwo izraelskie - ripostuje prokurator.

Kępiński jest – jak sam mówi – umiarkowanym optymistą. To umiarkowanie wynika z niewiary w jesienny termin ekstradycji. Jędruchowi przedstawiono aż 19 zarzutów, sprawa musi więc potrwać.

Co na to strona polska, o tym w relacji reportera RMF, Jana Mikruty:

W sprawie Colloseum nadal trwają poszukiwania wspólnika Jędrucha - Piotra Wolnickiego. On także ścigany jest międzynarodowym listem gończym.

05:30