W 6 ratach szef Samoobrony będzie musiał zapłacić ponad 20-tysięczną grzywnę - zdecydował Sąd Okręgowy w Gdańsku. To kara za znieważenie przed dwoma laty prezydenta i dwóch wicepremierów. Początkowo sąd skazał Andrzeja Leppera na rok i 4 miesiące więzienia, ale sąd apelacyjny zamienił więzienną celę na grzywnę.

Do sądu na ogłoszenie dzisiejszego wyroku Andrzej Lepper się nie stawił. Jego adwokat była bardzo niezadowolona z orzeczenia sądu. Mowiła: Nie jest milionerem. Interesu nie prowadzi. Jest uczciwym człowiekiem i na takie grzywny go nie stać. Z pewnością więc będzie odwołanie od wyroku.

Andrzej Lepper chciał, by grzywnę rozłożono na 36 rat, ale - jak wyjaśniała rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku – sąd starannie przeanalizował sytuację materialną szefa Samoobrony i w jego ocenie dochody posła pozwalają na uiszczenie raty w takiej wysokości.

Pierwszą ratę - prawie 4 tys. zł - Lepper będzie musiał zapłacić już we wrześniu. Potem przez 5 miesięcy będzie wpłacał po 3,6 tys. To druga tak wysoka grzywna Andrzeja Leppera. Około 20 tys. zł zasądził od niego sąd w Łodzi.

foto RMF

23:40