Piotr Żyła zwyciężył w pierwszym w tym sezonie Pucharu Świata konkursie lotów: w austriackim Bad Mitterndorf! Polak wyprzedził Słoweńca Timiego Zajca i Austriaka Stefana Krafta.

Na pucharowe zwycięstwo Piotr Żyła czekał niemal siedem lat: poprzednie odniósł bowiem 13 marca 2013 roku w Oslo. W Bad Mitterndorf stanął na najwyższym stopniu podium, wyprzedzając Timiego Zajca o zaledwie 0,3 pkt!

Na 5. pozycji zawody na austriackim mamucie zakończył Dawid Kubacki, na siódmej Kamil Stoch. Jakub Wolny zajął 24. miejsce, a trzydziesty był Aleksander Zniszczoł.

Na półmetku Żyła był trzeci

Na półmetku zmagań na Kulm Piotr Żyła plasował się na 3. miejscu, a wyprzedzali go wówczas jedynie Niemiec Karl Geiger i Austriak Stefan Kraft.

33-latek poszybował w pierwszej serii na odległość 225,5 m i na półmetku tracił do Krafta - który wylądował o dwa metry dalej - zaledwie 0,4 pkt, zaś do Geigera - który uzyskał odległość 230 m - 4,3 pkt.

Szósty był po pierwszej serii Dawid Kubacki, który wylądował na 226. metrze, a dziesiąty Kamil Stoch, który skoczył 217,5 m.

Jakub Wolny uzyskał 211 m i uplasował się na 14. pozycji, a Aleksander Zniszczoł skoczył 197 m i został sklasyfikowany na 27. miejscu.

Do finału nie zdołali natomiast awansować Andrzej Stękała (191,5 m i 35. pozycja) i Klemens Murańka (170 m i 46. miejsce).

Fenomenalny lot Stocha w finale

W serii finałowej Piotr Żyła poleciał na odległość 219,5 m. Geiger - pierwszy na półmetku - uzyskał 213 m, a drugi po pierwszej serii Kraft wylądował półtora metra dalej.

W efekcie w ostatecznym rozrachunku Geiger znalazł się tuż za podium, a Kraft zakończył zmagania na trzeciej pozycji, tracąc do Żyły 3,9 pkt.

Na drugie miejsce wskoczył natomiast Timi Zajc, który uzyskał 222,5 i 225 m - i stracił do Polaka zaledwie 0,3 pkt.

Fenomenalny skok oddał w serii finałowej Kamil Stoch, który poszybował na odległość 231,5 m!

Na 217. metrze wylądował natomiast Dawid Kubacki.

Zaledwie 201 m uzyskał Jakub Wolny, a jeszcze bliżej - na 188. metrze - lądował Aleksander Zniszczoł.

Trzech Polaków w pierwszej "10" klasyfikacji generalnej PŚ

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi obecnie - po 20 z 29 konkursów - Stefan Kraft, który ma 78 pkt przewagi nad drugim Karlem Geigerem. Trzecie miejsce - ze 188 pkt straty do lidera - zajmuje Dawid Kubacki.

W pierwszej "10" jest w tej chwili jeszcze dwóch Polaków: Kamil Stoch - na szóstym miejscu i z 464 pkt straty do Krafta - i dziesiąty Piotr Żyła, który do lidera traci 677 pkt.

Na bardzo odległych pozycjach plasują się natomiast pozostali biało-czerwoni: Maciej Kot i Jakub Wolny zajmują 37. miejsce, pięć "oczek" niżej sklasyfikowany jest Stefan Hula. 66. miejsce zajmuje Klemens Murańka, a 70. - z jednym punktem na koncie - Aleksander Zniszczoł.

Konkurs bez kwalifikacji: W piątek na Kulm rządził wiatr

Do rywalizacji na Kulm przystąpili wszyscy zgłoszeni zawodnicy, bowiem w piątek nie udało się przeprowadzić kwalifikacji do konkursu.

Skoczkowie przegrali tego dnia z pogodą: na skoczni od rana wiał zbyt silny wiatr i padał mokry śnieg.

W tej sytuacji w konkursowej stawce znalazło się aż 7 biało-czerwonych.

Zawody w Bad Mitterndorf zainaugurowały Puchar Świata w lotach: na mamucich obiektach zaplanowano w tym sezonie trzy konkursy indywidualne i jeden drużynowy.

Poza Bad Mitterndorf skoczkowie latać będą również w norweskim Vikersund, gdzie 14 marca zaplanowano konkurs drużynowy, a dzień później kończący cykl Raw Air konkurs indywidualny, oraz w słoweńskiej Planicy, gdzie w dniach 20-22 marca przeprowadzone zostaną mistrzostwa świata w lotach.