Od dawna nie było takiej frekwencji przy rejestracji do wojska na Opolszczyźnie. Młodzi ludzie garną się do armii, a coraz większa grupa otrzymuje od komisji lekarskiej kategorię "A", czyli najwyższą kategorię zdrowotną.

Przychodzili młodzi ludzie z rodzicami i ci rodzice wręcz prosili, by jakoś tego człowieka wziąć do wojska - usłyszeliśmy w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Opolu. Przyczyną jest bezrobocie. Młodzi mężczyźni wolą iść do wojska, gdzie mogą zdobyć różne kwalifikacje, a czasem i zawód niż beznadziejnie szukać po szkole pracy.

Ale nie wszędzie wojsko cieszy się taką popularnością. W Lublinie Wojskowa Komenda Uzupełnień musi młodych mężczyzn dyscyplinować. Na jej celowniku znalazło się 800 młodych ludzi. Posłuchaj relacji naszego reportera Cezarego Potapczuka:

Można zdecydować się na zastępczą służbę wojskową: w szpitalu, w policji, w straży pożarnej, w teatrze, urzędzie a nawet w ogrodzie zoologicznym. To nie żart. W łódzkim zoo służbę odbywa sześciu poborowych. Poborowi pracują też w hospicjach i ośrodkach opieki.