Zatrzymany 22-latek przyznał się do zamordowania 10-letniej Kristiny i usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Z informacji reporterów RMF FM wynika, że mężczyzna dobrze znał się z matką dziewczynki i był w niej zakochany. Nowe fakty ws. brutalnego morderstwa, do którego doszło w Mrowinach, to jeden z głównych tematów dnia. W poniedziałek nadeszły też nowe informacje ws. pomysłu Zbigniewa Ziobry dotyczącego wytoczenia procesu profesorom z UJ za opinię o nowelizacji Kodeksu karnego. Jak dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM, Jarosław Kaczyński zablokował złożenie pozwu. Istotnym wydarzeniem było także przesłuchanie Donalda Tuska przed komisją ds. VAT. Co jeszcze się działo? Specjalnie dla Was zebraliśmy najważniejsze informacje z całego dnia.

22-letni student z Wrocławia przyznał się do zabójstwa Kristiny. Zabił 10-latkę, bo kochał się w jej matce

Zatrzymany 22-latek przyznał się do zabójstwa 10-letniej Kristiny. Mężczyzna dobrze znał się z matką dziewczynki i był w niej zakochany - wynika z informacji reporterów RMF FM. Usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Prokuratura prawdopodobnie we wtorek złoży wniosek o jego tymczasowe aresztowanie.

Kaczyński zablokował złożenie pozwu Ziobrze przeciwko profesorom UJ

Jak dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM, to Jarosław Kaczyński zablokował Zbigniewowi Ziobrze wytoczenie procesu prawnikom z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego za krytyczną opinię nowelizacji kodeksu karnego, bo obawiał się kompromitacji partii rządzącej przed sądem. 

Tusk przed komisją ds. VAT: Ten problem był rozciągnięty w czasie

Wyłudzenia VAT-u były i są nadal, tylko obecna ekipa boi się rozmawiać o tych problemach - mówił w poniedziałek przed komisją śledczą ds. VAT były premier Donald Tusk. Zarzucił rządzącym manipulacje i kłamstwa, które "zatrują umysły na długie lata", a których ofiarą będzie Polska.

 

Były prezydent Egiptu zmarł w sądzie

Były prezydent Egiptu Mohamed Mursi zmarł w sądzie - podała państwowa telewizja. Polityk zemdlał w trakcie procesu, a po chwili stwierdzono jego zgon.

Lista najbogatszych Polaków "Wprost". Ogromny spadek Czarneckiego

369 mln zł, czyli o 40 mln zł więcej niż przed rokiem, trzeba było mieć, żeby zadebiutować na tegorocznej liście 100 najbogatszych Polaków "Wprost". Drugi rok z rzędu tytuł najbogatszego Polaka przypadł Michałowi Sołowowowi - czytamy w poniedziałkowym wydaniu tygodnika.

Zniszczyli siedlisko chronionego gatunku. Dostali skandalicznie niską grzywny

Po 300 zł kary grzywny otrzymali Norbert P. i  Rafał P. - dzierżawcy terenu na krakowskim Zakrzówku - za zniszczenie siedliska węża gniewosza plamistego. Wyrok jest prawomocny. "Jeżeli będziemy nagradzali, bo tak to trzeba nazwać, za zniszczenie siedliska, to oczywiście nikt się nie będzie żadną ochroną przyrody przejmował" - kwituje Mariusz Waszkiewicz prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody w Krakowie.

Grenlandia w dzień straciła 2 miliardy ton lodu

Naukowcy badający Grenlandię zanotowali rekordowe tempo topnienia lodu. W ciągu zaledwie jednego dnia stopniało 2 miliardy ton lodu.

Na Grenlandii lód topi się w okresie od czerwca do sierpnia, a zazwyczaj największe topnienie przypada na lipiec. To jednak bardzo wyjątkowa sytuacja, że dochodzi do szybkiej i dużej utraty lodu już w czerwcu.

Do zaskakująco szybkiego topnienia doszło 13 czerwca. Naukowcy mówią, że 2 miliardy ton lodu, które stopniały w jeden dzień, mogłyby wypełnić cały park National Mall w Waszyngtonie, a utworzona góra byłaby osiem razy większa od stojącego w tym parku Pomnika Waszyngtona. Pomnik mierzy 169,3 metra wysokości.