Prokuratura w Jeleniej Górze postawiła zarzuty radnemu przygranicznego miasta Goerlitz. Mężczyzna rozklejał na ulicach Jeleniej Góry plakaty, w których groził Polakom i obwiniał ich o mordowanie Niemców.

Według radnego po zakończeniu II wojny światowej Polacy zamordowali co najmniej 22 tys. Niemców. Jak dowiedział się reporter RMF, Niemiec będzie odpowiadał za podżeganie do nienawiści na tle rasowym i obrazę narodu polskiego. Grozi mu do 3 lat więzienia. Mężczyzna stanie przed polskim sądem, nie ma bowiem przeszkód, by obywatel jednego kraju UE za przestępstwo popełnione na terenie innego państwa, odpowiadał w tym właśnie kraju.

Akt oskarżenia poparty jest ekspertyzą trzech profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy zgodnie podważyli informacje rozpowszechniane przez Niemca. Radny przyznał się do przyklejania plakatów; zapowiada jednak przedstawienie odmiennej ekspertyzy, rzekomo wykonanej przez polskich specjalistów. Niemiecki samorządowiec będzie odpowiadał z wolnej stopy. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy proces się zacznie.