Wprowadzenie euro było wielkim błędem - twierdzi prawie 60 proc. Niemców. Sondaż na temat wspólnej europejskiej waluty publikuje w najnowszym numerze niemiecki tygodnik Focus. Gdyby dziś nad Renem odbyło się referendum w sprawie zastąpienia marki przez euro, to do zmiany by nie doszło.

Mimo że statystki pokazują, że ceny po wprowadzeniu euro nie wzrosły, to wielu Niemców uważa, że sporo produktów zdrożało. Najczęściej wskazują na odzież, artykuły spożywcze. Mam wrażenie, iż w niektórych sklepach z cen skreślono tylko DM, czyli marka, i wpisano euro - mówi jedna z mieszkanek Berlina.

Oczywiście można także spotkać zadowolonych ze zmiany Niemców. Ale nawet oni nie wykluczają, że gdyby w tej sprawie teraz odbyło się referendum, tak jak w Szwecji, to głosowaliby przeciwko euro. Wiem, że jadąc za granicę mamy tylko korzyści z euro, ale czy gospodarka na tym skorzystała, tu nie jestem pewny.

Z badań przeprowadzonych przez Focus wynika, że tylko 41 proc. Niemców jest zadowolonych ze wspólnej europejskiej waluty, a 2 proc. mówi, że jest im wszystko jedno, czym płacą – markami czy euro.

17:10