Znane nazwiska, wielkie zasady i duża doza tajemniczości – to wszystko podstawowe składniki masonerii, zwanej także wolnomularstwem.

Ostatnio o masonerii jest w naszym kraju głośno, choćby za sprawą dyrektora muzeum w Dobrzycy. Odwołano go za to, że jest masonem, namiestnikiem loży masońskiej na Poznań. Profesor Tadeusz Cegielski zapowiedział, że zwróci się do Rzecznika Praw Obywatelskich, gdyż radni pogwałcili jego prawa. Jak podkreślił, organizacja, której jest namiestnikiem, działa legalnie, jest zarejestrowana w Sądzie Okręgowym w Poznaniu od 1993 roku.

Czym w ogóle jest masoneria? Jak mówi Wielki Mistrz Loży Narodowej Polski – Ryszard Śiciński – masoneria jest ruchem ludzi dobrej woli, próbującym wcielać zasady oświecenia, wolności, równości i tolerancji przez promieniowanie na otoczenie tymi zasadami. Jedną z cech masonerii jest tajemniczość. Ale jak mówi Śiciński, jest w tym równocześnie coś głębszego, a przede wszystkim jest bardzo dobre towarzystwo. Czyli ludzie sztuki, literatury, naukowcy. Do masonerii należeli m.in.: Tadeusz Kościuszko, Józef Wybicki, Antoni Słonimski, Mozart, Beethoven i Luis Armstrong. Warto dodać, że podczas spotkań Loży Masońskiej nie wolno mówić o dwóch rzeczach: religii i polityce. Posłuchaj rozmowy Konrada Piaseckiego z Ryszardem Śicińskim.