Przemyt stu tysięcy par okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych udaremnili celnicy na przejściu granicznym w Kołbaskowie. Okulary przybyły drogą morską z Chin. Wartość kontrabandy szacuje się na milion złotych. Okulary miały trafić do jednej z firm w Pruszkowie.

Kierowca tira odebrał je zapakowane w kontenerze, w porcie w Hamburgu. Drzwi kontenera opatrzone były chińską plombą. Do odprawy zgłoszono 70 tys. par okularów. Celnicy postanowili jednak sprawdzić czy zadeklarowana ilość jest zgodna z rzeczywistością. Po przeliczeniu okazało się, że jest ich o 100 tys. więcej.

Jak mówi Janusz Wilczyński z Urzędu Celnego w Szczecinie na kontrabandzie można było zbić duże pieniądze: Importer deklarował wartość okularów rzędu 80 gr. za sztukę. Jeżeli rzeczywiście kupił te okulary za 80 gr. to jest to bardzo dobry interes.

W sprawie przemytu wszczęto już postępowanie. Jednak przeciwko osobie nieznanej, ponieważ nadawcą była firma chińska. Kierowca po zakończonych czynnościach na granicy zostanie zwolniony. Okulary będą sprzedane na rzecz Skarbu Państwa.

Foto: Piotr Lichota, RMF Szczecin

21:30