Fatalna sytuacja na drogach w województwie łódzkim. Na autostradzie A1 doszło do karambolu. W pobliżu Plichtowa zderzyło się sześć aut ciężarowych i 11 osobowych. Sześć osób zostało rannych. Z kolei koło Natolina doszło do kolizji z udziałem dwóch aut. Oba zdarzenia spowodowały ogromne utrudnienia na autostradzie.

Policjanci zamknęli też węzeł numer 22 na autostradzie A1, prowadzący do ulicy Rokicińskiej w Łodzi. Blokują go tiry, które utknęły na zaśnieżonej jezdni.

Wszyscy poszkodowani w karambolu zostali lekko ranni. Trwa akcja ratunkowa - na miejscu już jest pięć zastępów straży pożarnej, policja i pogotowie. Autostrada jest całkowicie zablokowana. 

Jak poinformowała oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego Aneta Kotynia w karambolu na 302 km autostrady A1 brało udział 17 pojazdów - sześć ciężarowych i 11 osobowych. Sześć osób zostało poszkodowanych i trafiło do szpitala. Zwróciła uwagę, że liczba samochodów biorących udział w zdarzeniu może się zmienić.

Według strażaków uszkodzeniu uległy przede wszystkim samochody osobowe, które odbijały się od barierek i od samochodów ciężarowych.

Z kolei koło Natolina zderzyły się dwa pojazdy. W tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Policjanci kierują ruch na węźle Brzeziny przez DK 72. Przewiduje się, że utrudnienia potrwają do południa. Policjanci zamknęli też węzeł numer 22 na autostradzie A1, prowadzący do ulicy Rokicińskiej w Łodzi. Blokują go tiry, które utknęły na zaśnieżonej jezdni.


Z tego samego powodu zablokowany jest też tunel trasy WZ w kierunku dzielnicy Widzew i wiadukt przy dworcu Łódź-Kaliska w stronę Gdańska.

Trudna sytuacja również na A2

Nie tylko kierowcy podróżujący A1 mają problemy. Również na A2 warunki do jazdy są złe. Świadczą o tym kolizje. Między węzłami Łowicz i Łódź Północ doszło do zderzenia dwóch aut. Zablokowany był lewy pas ruchu. Jak poinformował dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA w Łodzi do zdarzenia doszło kilka minut po godz. 9.00. 

W związku z panującymi warunkami łódzka policja apeluje o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Przypomina, że zimowe warunki wymagają nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania pojazdu do tego okresu. Jednym ze standardowych zabiegów, jest zmiana opon z letnich na zimowe.

Przygotowanie samochodu to także wymiana płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na mróz i sprawdzenie, czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę.

Bardzo ważną sprawą jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne.


Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.