Komendant główny policji Antoni Kowalczyk - w kontekście afery starachowickiej - splendoru tej instytucji nie przynosi. Popularności policji nie przysparza też konflikt "Kurczukantów " i "Janikersów ". Jak ta atmosfera wpływa na nastawienie Polaków do policjantów?

Trudno oczywiście o jakieś oficjalne dane statystyczne, dlatego RMF zebrało kilka przykładów, jaką ocenę wystawiają policjantom Polacy: Pilnują swego interesu, tak jak wszędzie i wszyscy, a ludzie boją się policji. Policja państwowa i państwo policyjne. Policja, która tuszuje wszelkie możliwe afery i wszelkie możliwe niedociągnięcia polityków - to dwie opinie, których wydźwięk dominuje jednak w większości innych wypowiedzi warszawiaków.

Samo policja jest jednak bardzo daleka od negatywnej samooceny: To praca tych szeregowych policjantów wpływa na świadomość ludzi i ludzie widzą, że policjanci dobrze i ciężko pracują - mówi rzecznik KGP Sławomir Cisowski. Przyznaje jednak, że „afery na górze” trochę tej instytucji zaszkodzą.

Nie ma się jednak czemu dziwić, bo przecież po raz pierwszy komendant główny jest posądzony o popełnienie przestępstwa – posądzony oczywiście społecznie.

Wiele wskazuje na to, że dni Antoniego Kowalczyka na stanowisku są policzone. Szef MSWiA daje już znaczące sygnały. Czy jednak po jego dymisji znikną takie oto wypowiedzi na temat policji: Nie ufam i nie ufałem.

15:25