Osoby tej samej płci mogą zawierać związki małżeńskie i adoptować dzieci - zdecydował hiszpański rząd. Prawo do ślubów homoseksualistów było jedną z przedwyborczych obietnic premiera Jose Luisa Zapatero.

Pierwsze śluby odbędą się na początku przyszłego roku. Do tego czasu zostanie znowelizowanych ponad 10 paragrafów Kodeksu Cywilnego, w których mówi się o małżeństwie, jako o związku osób różnej płci.

Na tę decyzję czekało ponad 100 tysięcy par w całej Hiszpanii. Model rodziny jest taki sam, bez względu na to, czy tworzą ją osoby jednej czy dwóch płci. Nie ma wątpliwości, że jestem szczęśliwa i wierzę, że moja partnerka też - mówiła prawniczka, która od 4 lat mieszka ze swoją dziewczyną.

Wiele par deklaruje, że chętnie wezmą ślub, a decyzja rządu jest tylko odbiciem ewolucji, jaką przeszło tamtejsze społeczeństwo. Jak wynika z badań, większość Hiszpanów nie ma nic przeciwko ślubom gejów i lesbijek.

Trudniej jednak przychodzi im zaakceptować prawo do adoptowania przez nich dzieci. Ponad połowa Hiszpanów jest temu przeciwna. Pomysł nie spodobał się też kościołowi, który od tygodni namawia wiernych, aby wyszli na ulicę. Na razie jednak nie doszło do żadnej manifestacji.

Dodajmy że Hiszpania jest trzecim krajem na świecie, który podjął taką decyzję. Pierwszymi były Belgia i Holandia.